İsveç’te Önemli Bir Viking Şölen Yapısı Bulundu

Arkeologlar, İsveç’teki Vadstena kentinin yakınlarında, yaklaşık 50 metre uzunluğunda bir Viking şölen salonu buldu. Stockholm Üniversitesi’nden arkeologlar, yapının tam haritasını çıkartabilmek için özel bir radarlama yöntemi kullandı.

Şölen salonunun bulunduğu alan, uzun zamandır bir tümülüs olarak biliniyordu. Fakat yapılan araştırmalar, bu yükseltinin büyük bir yapıdan kaynaklandığı anlaşıldı ve çok büyük ihtimalle Viking dönemine ait olduğu düşünülüyor. Alanın yakınlarında daha önce yapılan kazılarda ortaya çıkan zengin buluntulu Viking mezarları vardı. Bu büyük şenlik salonunun ise mezarların sahibi kraliyet ailesinin evi olduğu düşünülüyor.

Bulunan bu salon, aynı zamanda 14 metre genişliğinde, çift duvar sistemli, dört kapılı ve orta alanında büyük bir ateş alanı var. Aynı döneme ait benzer yapılar da daha önce bulunmuş. Bunun en benzeri ise Stockholm’ün yakınlarındaki Eski Uppsala’da görülmüş.

Uppsala’daki yapının 3 boyutlu videosu:

Araştırmayı yürüten Stockholm Üniversitesi’nden Andreas Viberg: “Araştırmalarımız gösteriyor ki; bu jeofiziksel ölçümler, başka yerlerdeki benzer yapıları çalışmak için oldukça etkili olabilir. Hatta herhangi pahalı bir kazı yapmadan bile araştırmacıların kolaylıkla tarihlendirmesine olanak sağlayabilir“

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply