İsveç’te Bir Mezara Saplanmış Viking Kılıçları Bulundu

İsveç’te büyük bir mezar alanını kazan arkeologlar, taş bir mezara kasıtlı olarak saplanmış iki Viking kılıcı buldular.

Taş mezara saplanmış Viking kılıçlarından biri. C: Sweden’s National Historical Museums

İsveç Ulusal Tarih Müzeleri’nden arkeologlar, Västmanland’daki mezar alanında yaklaşık 100 mezar ve MS 600 ila 1000 yıllarına tarihlenen iki tümülüs ortaya çıkardılar.

Arkeologlar tümülüslerden birinde, orijinal tümülüsten birkaç yüzyıl sonra eklenmiş üç taş mezar buldular. Bu mezarları kazmaya başladıklarında, kayalardan çıkıntı yapan iki kulp benzeri şekil fark ettiler.

İsveç’te bir yolun genişletilmesi için bölgeyi dikkatlice kazarken, bir çift Viking dönemi kılıcı keşfettiler.

Fotoğraflardan görülebildiği üzere, korozyona uğramış kulplar, yakınlardaki açık kahverengi kayalarla iç içe geçmiş gözüküyor, kayaların biraz üzerine çıkıyor ve belirgin bir şekilde insan yapımı oldukları görünüyor.

Mezardaki kılıçlar, ölüyü onurlandırmak için saplanmış olabilir. C: Sweden’s National Historical Museums

Uzmanlar, kılıçların yaklaşık 1.200 yıl önce iki mezara dik olarak saplandığını söylüyor. Arkeologlar, kılıçların pozisyonunun, altında gömülü olanları onurlandırmanın ve yaşayanların ölenleri hatırlamaları için bir yol sunabileceğini düşünüyor.

Arkeologlar, Viking çağındaki mezarlıkların yaşayanlar ve ölüler için yerler olarak kabul edildiğini söylüyor. İnsanlar ritüeller gerçekleştiriyor, kurbanlık yemekler yiyorlar ve gömüldükten çok sonra bile ölülerle etkileşime giriyorlardı.

Arkeologlara göre kılıçların keşfi beklenmedik ve oldukça sıra dışıydı. Västmanland bölgesinde şimdiye kadar sadece 20 Viking çağından kalma kılıç bulundu.

Taş mezardan tamamen çıkarılmış kılıç. C: Sweden’s National Historical Museums

Västmanland’daki mezarlığın kazılması iki yıllık bir projeydi. Daha önce araştırmacılar bu bölgede, yakılmış insan ve hayvan kemikleri, oyun parçaları, ayı pençeleri, tarak parçası, cam boncuklar, ok uçları, at ekipmanı parçaları ve kötü korunmuş bir tekne mezarı buldular.

Arkeologlar, mezarlığın muhtemelen yerel Demir Çağı seçkinlerinin mezarları da dahil olmak üzere daha da eski bir çiftliğin kalıntılarının üzerine inşa edildiğini söylüyor.


Miami Herald. 26 Ekim 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login