Alkolle Tanışmamız 10 Milyon Yıl Öncesine Dayanıyor

Primat atalarımızın 10 milyon yıl önce alkol tüketmeye başladığı ortaya çıktı. Araştırmacılar milyonlarca yıl önce yerdeki meyvelerden fermante edilerek mutasyona uğramaya başlayan bir gen buldular. Alkolün hayatımıza girişinin 9.000 yıl önce olduğu düşünülüyordu.

10 milyon yıldır alkol tüketiyoruz

Florida, Santa Fe Üniversitesinden Profesör Matthew Carrigan liderliğindeki ekip, 70 milyon yıllık primat evrimindeki ADH4 adındaki bir alkol genini araştırdı ve bu genin 10 milyon yıl önce ortaya çıkan bir türevini bulmayı başardı. Bulunan bu genin, tüketilebilir tek alkol türü olan etanolü, sindirim sisteminde parçalanmasına yardım ettiği belirtildi.

Sonuçlar, insanların direkt olarak fermante ettiği etanolden çok daha uzun zaman önce insanımsıların metabolizmalarına girdiğini ortaya koydu. Araştırmacılar, bunun muhtemel nedeni olarak, değişen karasal iklim şartlarının ve yiyecek kıtlığı yaşanılan zamanlarının etkili olabileceğini, aynı davranış biçiminin günümüz şempanzelerinde de görülebileceğini söylediler.

10 milyon yıldır alkol tüketiyoruz

Prof. Carrigan: “Primat-etanol etkileşimini daha iyi görebilmek için, primat atalarımızdan sindirilmiş alkol genlerini dirilttik.”

Bu tekrar diriltilmiş enzimlerin gelişen katalizasyon özellikleri, insanımsılarn, 10 milyon yıl önce yere düşmüş meyveleri yemeye başlayarak etanolü metabolize etme yeteneğini kazandıklarını gösteriyor.

İnsanımsılardaki ADH4 enzimi, etanolü verimli bir şekilde okside etmedi. Bu ise, insanımsıların karasal yaşam tarzına adaptasyonu sırasında etanol tüketimi artışını ortaya koyuyor. Çünkü orman zemininden toplanan meyvelerin, ağaç dallarındaki meyvelerden çok daha yüksek oranda alkol barındırması gerekiyor.

10 milyon yıldır alkol tüketiyoruz

Bu sonuçlarla birlikte modern insan, şempanze ve goril genlerinin, en az 10 milyon yıl önce etanolle tanıştığı ortaya çıkıyor.

Günümüzdeki bazı hayvanların ağaçlardan yere düşen alkollü meyvelerle sarhoş olmasını gösteren bir de video mevcut:

 


Makale: Carrigan, M. A., Uryasev, O., Frye, C. B., Eckman, B. L., Myers, C. R., Hurley, T. D., & Benner, S. A. (2015). Hominids adapted to metabolize ethanol long before human-directed fermentation. Proceedings of the National Academy of Sciences, 112(2), 458-463.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply