Ukrayna’nın 6000 Yıllık Tapınağında Kurban İzleri

Arkeologlar, Ukrayna’da 6000 yıllık tapınak kalıntılarını kazarken, kurban ritüeline dair izler buldu. Tapınak, günümüz şehri Nebelivka’nın yakınında bulunuyor ve Antik Trypillian Kültürü’ne ait olduğu düşünülüyor. Taş sunakların üstünde bulunan yanmış kuzu kemikleri ise, dönem halkının bazı kurbanlar sunduğuna işaret ediyor.

tarih öncesi tapınakta kurban kesilmiş

Üzerinde kazı çalışmaları yapılan iki katlı tapınağın, 288 dönümlük, yaklaşık 1200 yapıyı içinde barındırdığı düşünülen geniş bir tarih öncesi yerleşimin parçası olduğu düşünülüyor. Tapınağın kendisi ise 60 metreye 20 metre uzunluğunda ve odun ve kilden yapılmış. Galeri ve avlusu var.

tarih öncesi tapınakta kurban kesilmiş

Ukrayna Ulusal Bilim Akademisi Arkeoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, üst kattaki odaların zemininin ve duvarlarının, kurban ritüellerine bir görsel oluşturabilmesi için kırmızıya boyandığını belirttiler. Odalardaki sunaklar ritüellerin önemli bir parçasıydı. Kilden insan figürinleri, seramik parçaları, saç takıları odaların her tarafında bulunuyordu.

tarih öncesi tapınakta kurban kesilmiş

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply