Yunan Adasında Müthiş Neolitik Kalıntılar Bulundu

Arkeologlar, Yunan adalarından Thassos’ta yer alan neredeyse ulaşılması imkansız bir mağarada insan kafatası kemikleri, hayvan kemikleri ve çok sayıda deniz kabuğu buldu.

Ayrıca etkileyici desenlerle bezenmiş kilden bir “masa” bulunduğu belirtiliyor! İlk izlenimlere göre yanık izleri taşıyan masa, bir sunak olarak kullanılıyordu. Hayvan kemiğinden yapılmış, flüt benzeri bir obje de cabası! Bu iki buluntu da MÖ 5. Bin yılın sonlarına tarihleniyor.

Mağaradaki diğer buluntular arasında olan, sayısız çanak çömlek, öğütme taşı, iki adet çakmak taşı kesici alet, üç adet kil ağırşak ve yapı kalıntıları ise Neolitik Çağ’dan Erken Bronz Çağı’ı arasına tarihleniyor.

Yüzeydeki çanak çömleklerden yola çıkılarak Atspas Mağarası’nın çok uzun bir zaman aralığı boyunca kullanıldığını gösteriyor. İlk tahminler, MÖ. 5. Bin yılın sonlarından, MÖ. 3. Bin yılın başlarına kadar olduğu yönünde.

Araştırmacılar, mağara duvarlarında demir oksitler ve mineralizasyon izlerini tespit ettiklerini söylediler ve bundan yola çıkarak metallerin buradan elde edilmiş olabileceğini belirttiler. Bazıları anıtsal sayılabilecek taş yapı kalıntılarına dayanarak burada kalabalık ve aktif bir topluluğun yaşamış olabileceğini de eklediler.

Büyük derecede merak uyandıran buluntularla ilgili ne yazık ki şu ana kadar bir fotoğraf yayınlanmadı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply