Greenpeace Nazca Çizgileri’ne Ayakkabılarıyla Bastı

UNESCO tarafından korunan, üstüne uzaylıların yaptığına kadar varan teoriler atılan Nazca Çizgileri’ne izinsiz giren Greenpeace üyeleri alanda büyük hasar yarattı.

nazca çizgilerine zarar verildi

Peru’da yapılan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ni protesto amaçlı toplanan Greenpeace üyeleri, Peru’nun simgesi haline gelmiş Nazca Çizgileri’ne bastı ve üzerlerine “Değişim Zamanı. Gelecek Yenilenebilir” yazısını yerleştirdi. Fakat yaptıkları eylemle değil, yer seçimleriyle büyük tepki aldı.

Konuyla ilgili Kültür Bakanı Yardımcısı Luis Jaime Castillo: “Greenpeace ekibi, tarihi alanın üzerine basarak çok büyük hasar verdiler. Bu olay Peruluların kutsal olarak saydıkları bu bölgeye tokat gibi inmiştir. Eylem, gecenin geç saatlerinde vuku buldu ve yasalarımıza saygı duyulmadı. Peru Devlet Başkanı bile o bölgeye izinsiz giremez” dedi. Kültür Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise; “Çevre örgütünün önceden planlanarak yapılmış bu eylemi yasadışıdır ve bölgeye çok büyük zarar vermiştir. Bu olay Peru’nun ve tüm insanlığın kültür mirasına saldırıdır” denildi.

Greenpeace Üyeleri Altı Yıla Kadar Hapis Cezası Alabilir

Castillo sözleirne şöyle devam etti: “Sorumlular altı yıla kadar hapis cezası alabilir. Şu an soruşturma açılmış durumda. Eylemcilere, soruşturma bitene kadar ülkeden çıkma yasağı getirildi. Ayrıca bu eylemcilere önderlik eden bir arkeolog da aranıyor. Bölgenin en nadide eserlerinden “sinekkuşu motifi’” üzerinde y ürümüşler. Bu çizgiler çok hassas ve üzerlerine basıldıkları takdirde ayak izleri yıllarca kalabiliyor.

Cogorna: “Yapılan eylemin maddi boyutu önemli değil ve verdikleri zarar maddi yönden telafi edilemez. Sinekkuşu Motifi, Nazca Çizgileri arasında en iyi korunmuş olanıydı ve hiçbir yeri bozulmamıştı. Ayrıca Peru’nun sembollerinden biriydi” dedi.

Greenpeace Özür Diledi

Greenpeace sözcüsü, aldıkları onca tepkiden sonra yaptığı açıklamada: “Greenpeace olarak yaptığımız eylem nedeniyle Peru halkından özür diliyoruz. Düşüncesizce davrandık. Gerçekten çok üzgünüz. Yaptığımız bu eylemden sonra her türlü soruşturmaya açığız ve sonuçlarını kabulleneceğiz. ” dedi. Greenpeace Başkanı Kumi Naidoo ise Peru’nun başkenti Lima’ya giderek kişisel olarak özür dileyeceği de belirtildi.

Nazca Çizgileri Nedir?

Güney Peru/Nazca Çölü’nde yaklaşık olarak M.Ö 200 yıllarında yapıldığı düşünülen, toprağa işlenmiş devasa hayvan ve geometrik motiflerdir. Ayrıca Nazca Çölü, yılda 20 dakikalık yağmur oranıyla en kuru çöllerden biri olarak gösteriliyor. Dolayısıyla Antik Nazca Halkı, bu çizgileri yapabilmek için aşırı sıcak havalarla boğuştular. Nazca Çizgileri’nin bugüne kadar korunabilmesinin tek nedeni ise bu çölün inanılmaz derecede kuru ve rüzgarsız olması. Fakat hala Antik Nazca halkının bu çizgileri nasıl ve neden yaptığı bilinmemekte.

Yüzeyde yürüyerek bu şekilleri anlayabilmek neredeyse imkansızdır. Şekilleri farkedebilmek için bile yeryüzünden oldukça yüksek bir noktadan aşağıya doğru bakmak gerekmekte. Nazca Çizgileri üzerine ortaya atılan, birçok teori var. Antik ırklar, astronomik takvimler ve tabii ki uzaylılar, bu teorilerin arasında yer alıyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply