İzmir’de Yeni Bir Yunan Kabartması

İzmir Menemen ilçesi, Gediz Deltası’nda yapılan yenileme çalışmaları sırasında Antik Yunan Dönemi’ne ait bir kabartma bulundu. Bulunan kabartma, İzmir Arkeolojisi Müzesi’ne teslim edildi.

1.8 metre uzunluğunda, 1.5 metre genişliğinde, 30 cm kalınlığındaki kabartmada, sağ elinde bir salkım üzüm, sol elinde bir kız çocuğunu taşıyan bir kadın betimlenmiş.

DSİ’nin yaptığı çalışmalar sırasında Gediz Nehri’nin alüvyon alanında keşfedilen kabartma, herhangi bir tahribe uğramadan tarihi bir eser olduğu anlaşılmış.

Müzeye kaldırılan eserin temizlenmesi ve tam olarak hangi döneme ait olduğunun saptanması için çalışmalar devam etmekte. Uzmanlar, kabartmanın bulunduğu alanın, Antik Larissa kentine çok yakın olmasından ötürü Gediz Nehri’nin akıntısıyla şehirden buraya sürüklenmiş olabileceğini söylüyor.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply