İngiltere’de Greenpeace Aktivistleri Müzenin Kapanmasına Sebep Oldu

İngiltere’de Greenpeace aktivistler, petrol şirketi BP’nin sergi sponsorluğunu protesto etmek için British Museum’un sütunlarına tırmanarak kapanmasına neden oldu.

Aktivistler, Mısır’daki deniz altına batmış antik şehirlerle ilgili olan Batık Şehirler (Sunken Cities) sergisinin posterlerini, üstünde Batan Şehirler (Sinking Cities) yazan posterlerle şekilde değiştirdi.

Müze protesto süresince yaklaşık dört saat boyunca, “ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak için” geçici olarak kapalı kaldı.

bp3

F: Greenpeace UK

Greenpeace, BP’nin sergi sponsorluğunu protesto ettiğini, ve müzeyi bu ortaklığı bitirmeye davet ettiğini söyledi. Birkaç gün önce de müzenin salonunda, BP’ye karşı benzer bir protesto gerçekleştirilmişti.

Greenpeace eylemcisi Elena Polisano “Brtish Museum geleneksel olarak eğitim, araştırma ve keşiflere kendini adamış bir kurumdur, BP’nin amacı ise petrole bağımlı bir yaşam biçimi oluşturmaktır. BP’nin ilgilendiği tek araştırma ve keşifler, dünyamızı daha da ısıtan ve deniz seviyelerini yükselten fosil yakıtlar bulmak üzerine olabilir” diyor.

bp1

F: Jiri Rezac/Greenpeace

Greenpeace, 85 aktivistin protestoya katıldığını açıkladı. Protestoda deniz seviyesindeki yükselme nedeniyle risk altında olan şehirlerin isimlerinin olduğu pankartlar asıldı, ve müzede şu anda gerçekleşen sergiye “Batan Şehirler” ismi verildi.

Londra polisi sözcüsü polisin alana gittiğini ve soruşturma başlattığını söyledi: “Polise 19 Mayıs Perşembe günü 09:26’da British Museum’daki protestocularla ilgili haber verildi” denildi.

bp2

F: PA

British Museum’da, BP’nin sponsorluğuyla gerçekleşen “Batık Şehirler” sergisi, Mısır’da sualtına gömülmüş iki şehir olan Thonis-Heracleion ve Canopus ilgili. Ayrıca müzenin sualtı arkeolojisi üzerine yaptığı ilk sergi. Aynı sergi daha önce Louvre Müzesi’nde de sergilenmişti.

BP sözcüsü ise “BP uzun zamandır Birleşik Krallık’ta sanat ve kültürün büyük bir destekçisi olmuştur. British Museum’la 20 yıldır ortaklık kurmuş olmaktan, ve yeni Batık Şehirler sergisi gibi önemli sergilere sponsor olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.


The Guardian, Adam Vaughan, 19 Mayıs 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login