Greenpeace ile Başlayan Nazca Çizgileri Tartışması Sürüyor

Arkeologlar, Peru hükümetini kültürel mirasını koruyamamakla suçladı ve geçtiğimiz aralık ayında Nazca Çizgileri’ne zarar veren Greenpeace aktivistlerinin ülkelerine gönderilmesini istedi.

Sivil toplum örgütleri, Peru Kültür Bakanlığı’nın ihmali ve değersiz fonlarının, 1500 yıllık gizemli Nazca Çizgileri’nin zarar görmesine neden olduğunu söylediler.

1940’tan beri çizgilerin haritalanmasına öncülük eden, Maria Reiche Derneğinin Başkanı Ana Maria Cogorno: “Hükümet, kültürel mirasımız konusunda oldukça dikkatsiz. Kültür Bakanlığı’nın gözünün önünde, gecekondu, kaçak madencilik istilaları gerçekleşiyor.” dedi.

Greenpeace aktivistleri, Peru’da yapılan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ni protesto amaçlı toplanmıştı ve Peru’nun simgesi haline gelmiş Nazca Çizgileri’ne basarak üstlerine “Değişim Zamanı. Gelecek Yenilenebilir” yazısını yerleştirmişti. Tarihi çizgilere basarak yarattıkları hasarla dünya çapında tepki almışlardı. Organizasyon yürütücüsü Kumi Naidoo ise Peru halkına kişisel özrünü iletmişti.

Cogorno: “Nazca Çizgileri’ni uzaktan kumanda ile yönetemezsiniz. Kültür Bakanlığı’nın tüm sistemi çürümüş” dedi. National Geographic Topluluğu’ndan Johan Reinhard ise arkeolojik alanların korunması için ayrılan bütçenin çok az olduğunu belirtti. Ardından geçtiğimiz cuma günü Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu yıl Nazca Çizgileri’nin korunması için 336.000 dolar yatırım yapıldığı açıklandı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply