Ünlü Nazca Çizgileri’ne Kamyon Girdi

Peru’da yer alan ünlü Nazca Çizgileri, bir sürücünün yanlışlıkla yük kamyonunu çöldeki hassas arkeolojik alana sürmesi nedeniyle ciddi zarar gördü.

Peru Kültür Bakanlığı’nın paylaştığı fotoğraf, Nazca Çizgileri’ne illegal olarak giren kamyonun verdiği zararı gösteriyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Nazca Çizgileri, yaklaşık 2.000 yıl önce İnka öncesi bir medeniyet tarafından yere kazınmış devasa hayvan ve bitki çizimlerinden oluşuyor. O kadar büyükler ki, en iyi şekilde havadan görünebiliyorlar.

Kültür Bakanlığının yaptığı açıklamada, bir sürücünün, 27 Ocak’ta Nazca arkeolojik bölgesine girerken uyarı işaretlerini dikkate almadığı bildirildi.

(Gizemli Nazca Çizgileri Antik Hac Yolunu Oluşturuyor)

Yapılan açıklamada, kamyonun “yaklaşık 100 metre uzunluğunda bir alanda derin izler bıraktığı ve üç düz çizgili jeoglifin bazı bölümlerine zarar verdiği belirtildi.

Güvenlik görevlileri şoförü gözaltına aldı ve yerel polis karakolunda kendisine aleyhinde dava açtı.

Nazca jeogliflerinden biri olan örümcek figürü.

Peru yetkililerine göre, Nazca Çizgileri’nin çevresindeki toprağın hassaslığından ötürü bölgeye girmek kesinlikle yasak ve bölgeye erişim sadece özel köpük kaplı ayak dişlilerinin giyilmesiyle izin verilmekte.

Peru çölünde yer alan çizgiler, 500 kilometrekarelik bir alandan daha fazlasını kapsıyor.

Nazca halkı tarafından MÖ 500 ile MS 500 yılları arasında yapıldığı düşünülen dev jeoglifler, büyüklüklerinin gizemi ve titizlikle çizilmiş figürleri ile başta arkeologlar olmak üzere herkesin ilgisini çekiyor.

Çizimlerden bazıları canlıları, diğerleri ise stilize bitkiler veya fantastik varlıkları, bir kısmı ise kilometreler boyu uzanan geometrik figürleri tasvir ediyor.

2014 yılının sonunda Greenpeace aktivistlerinin protesto etmek amacıyla zarar verdiği jeoglif.

Son yıllarda Nazca Çizgileri ilk kez zarar görmüyor. 2015 yılının Eylül ayında bir adam, bölgeye girerek adını jeogliflerden birinin üstüne yazdı ve sonrasında gözaltına alındı.

2014 yılının Aralık ayında ise Greenpeace aktivistleri, Sinekkuşu adı verilen jeogliflerden birinin yanında “Değişiklik zamanı! Gelecek yenilenebilir.” şeklinde taşlardan büyük harfler yazdı. Bu protesto, o tarihlerde küresel ısınmayı önleme amaçlı BM müzakerelerine ev sahipliği yapan Peru’dan şiddetli bir tepki aldı.

Greenpeace Nazca Çizgileri’ne Ayakkabılarıyla Bastı


phys.org

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login