İstanbul’da Gerçekleşecek Olan Kültürel Miras 2015 Fuarı Yaklaşıyor

Restorasyon, arkeoloji ve müzecilik sektörlerinin biraraya geleceği kültürel miras fuarı, 5-7 Şubat tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek. Fuarda çeşitli konferanslar ve film gösterimi, müzik etkinliği, gezi gibi faaliyetlerler yer alacak. Ayrıca moda tasarımcısı Hatice Gökçe’nin Leather Age – Anatolia (Deri Çağı – Anadolu) isimli fotoğraf sergisi de yer alacak.

All Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akan fuarla ilgili olarak, müzecilik, restorasyon ve arkeoloji sektörlerinin ilk defa buluşacağını vurguladı ve “Türkiye tarih konusunda büyük bir potansiyele sahip. fakat sektörel gelişiminin henüz başında olması nedeniyle her üç konuda ayrı birer fuara sahip olabilecek gücü ve oluşumu henüz ne yazık ki yok. Bu nedenle biz Türkiye’de bu üç sektörü bir araya getirip ‘Kültürel Miras’ adı altında topladık. Böyle bir fuar ve konferans, Türkiye’de bir ilki temsil edecek” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun desteğiyle düzenlenen organizasyonda, Türkiye’de kültürel miras eğitimi-yönetimi, belgelemede yeni yöntemler, sergilemede ve teşhirde yeni araçlar, arkeolojide yeni teknikler, konservasyon ve restorasyon teknikleri, yeni uygulamalar ve müzecilik teknolojileri gibi ana başlıklar yer alacak.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply