Sular Altında Kalmasın Diye 20 Eylül Dünya Hasankeyf Günü İlan Edildi

Batman Mezopotamya Ekolojik Hareketi, 20 Eylül’ü “Dünya Hasankeyf Günü” ilan ederek çeşitli etkinlikler düzenledi. Etkinlikte binlerce yıllık geçmişi olan Hasankeyf’i sular altında bırakacak Ilısu Barajı Projesi protesto edildi.

Sular Altında Kalmasın Diye 20 Eylül Dünya Hasankeyf Günü İlan Edildi

Etkinlikler kapsamında çevre illerden ve farklı ülkelerden gelen çevreciler 10.000 yıllık tarihi Hasankeyf için yürüyüş yaparak, yapılması planlanan Ilısu barajını protesto etti.

Etkinlikler Almanya, Kanada, İngiltere gibi ülkelerden gelen doğaseverlerin Batman’dan Hasankeyf’e doğru yaptıkları bisiklet turu ile başladı. Hasankeyf ilçe girişinde bir araya gelen çevreciler burada yolu bir süre trafiğe kapattı. Daha sonra ellerindeki yazılı dövizlerle çarşı merkezine kadar ‘Barışa evet, HES’e hayır’ gibi sloganlar atarak yürüdü. Tarihi ilçenin çarşısında da bir süre slogan atan çevreciler, yapılması planlanan Ilısu barajını protesto etti.

Sular Altında Kalmasın Diye 20 Eylül Dünya Hasankeyf Günü İlan Edildi

Batman Ekoloji Meclisi olarak 20 Eylül Dünya Hasankeyf Günü olarak ilan ettikleri günde, dünyanın birçok yerinde Hasankeyf için eylem ve etkinlikler yapılacağını belirten Batman Mezopotamya Ekolojik Hareketi yöneticisi İlham Kuyumcu şunları söyledi;

“20’den fazla kültüre on bin yıldır aralıksız ev sahipliği yapan, Dicle Nehri ile bütünleşen ve dünyada benzeri bulunmayan Hasankeyf, yapımı devam eden llısu barajı ve HES projesi ile yok edilmek istenmektedir. Ömrü 49 yıl olan Ilısu barajı için Batman merkez, Hasankeyf, Beşiri, Gerçüş ilçeleri, Mardin-Dargeçit ilçesi, Diyarbakır-Bismil ilçesi, Şırnak-Güçlükonak ilçesi, Siirt-Merkez, Eruh, Kurtalan, Aydınlar ilçelerinde toplam 199 köy su altında kalmakta binlerce vatandaş yerinden yurdundan edilmektedir. Yüz binlerce hektarlık tarımsal açıdan kullanılabilecek verimli topraklar baraja kurban edilmektedir.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login