Hasankeyf Yok Olduktan Sonra Eserlerin Sergileneceği Müze Tamamlandı

Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak Hasankeyf ilçe merkezi için hazırlanan yeni yerleşkede müze binası ve amfi tiyatronun inşası tamamlandı.

Hasankeyf Yok Olduktan Sonra Eserlerin Sergileneceği Müze Tamamlandı

Binlerce yıllık geçmişi olan ve yüzlerce arkeolojik alanı barındıran Hasankeyf’in, Ilısu Barajı ile sular altında bırakılması için çalışmalar devam ediyor. Hasankeyf’te bulunan arkeolojik alanlar, endemik bitki ve hayvan türleri gün geçtikçe yok olmaya yaklaşıyor.

Hasankeyf’in mevcut yerine göre kuzeyde yer alan Batı Raman Dağları’nın eteklerindeki yeni yerleşke için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından hazırlanan projeler hayata geçiriliyor.

Çalışmalar kapsamında Kültür Parkı olarak ayrılan bölgede 2.500 metrekare kapalı, 5.000 metrekare açık alana sahip 3 katlı Hasankeyf Müzesi ile 500 kişi kapasiteli amfi tiyatro inşa edildi. Müzede, Hasankeyf’in geçmişine ışık tutan eserlere yer verilecek. Fakat gerçek Hasankeyf baraj ile birlikte sulara gömülmüş olacak.

Yaya köprüsü inşaatında ise son aşamaya gelindi. Bu köprünün batısında sırasıyla İmam Abdullah Zaviyesi, Tarihi Hamam ve Zeynel Bey Türbesi, doğusunda da El Rızık, Koç, Sultan Süleyman, Kızlar camileri minareleri ile mevcut Kale Kapısı bulunacak.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login