Hasankeyf’teki 1500 Tonluk Artuklu Hamamı da Taşındı

Baraj suları altında kalacak Hasankeyf’te yer alan 1500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşındı. 650 yıllık hamamın taşınma işlemi yaklaşık altı saat sürdü.

Hasankeyf’te yer alan 1500 yıllık Artuklu Hamamı.

Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki 1500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’ndaki yeni yerine taşındı.

Batman Valisi Ahmet Deniz, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında eser taşıma çalışmalarının dünyaya örnek niteliğinde olduğunu söyledi.

(Taşınan Zeynel Bey Türbesi ve Yok Olan Tarih)

Deniz, tarihi varlıkların baraj gölünden çıkartılmasının aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüklüğünün de bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Vali Deniz, “Bu eserlerin yanı sıra 6 eser daha taşınacak. Hasankeyf gerçek anlamda tarihi kimliğini koruyacak. Yeni Hasankeyf turizmin gözbebeği olacak” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu ise 540 yaşında olması itibarıyla dünya ölçeğinde bütüncül taşınan en eski tarihi yapı sayılan Zeynel Bey Türbesi’nin 12 Mayıs 2017’de yeni yerine başarıyla taşındığını anımsatarak, şimdi de 1200’lü yıllarda yapılan Artuklu Hamamı’nın taşındığını kaydetti.

Taşıma işleminin 6 saatte tamamlanmasının öngörüldüğünü vurgulayan Acu, “DSİ olarak Ilısu Barajında kısmi olarak su tutma işlemine başladık. Aynı zamanda tarihi eserleri taşımaya devam ediyoruz. Zeynel Bey’den sonra bugün de Artuklu Hamamı’nı taşıyoruz. Zeynel Bey 1200 tondu, bu ise bin 500 ton. Kültürel mirasa verdiğimiz bu önem uluslararası öneme haizdir” ifadelerini kullandı.

Ilısu Barajı

Binlerce yıllık geçmişi olan Hasankeyf, sadece 50 yıl aktif olarak çalışacak Ilısu Barajı için sular altında kalıyor. Baraj gölü altında kalacak olan ilçedeki tarihi yapıların bir kısmı da “Yapay Hasankeyf”e taşınacak.

Ilısu Barajı tamamlandıktan sonra sular altında kalacak 550 arkeolojik yerleşim bir yana, Hasankeyf’te yaşayan birçok endemik hayvan ve bitki türleri de yok olacak. Nesillerdir burada yaşayan insanlar ise yerlerinden olacak.

(10 Maddede Hasankeyf’i ve Ilısu Tehdidini Anlamak)

UNESCO’nun Dünya Mirası için belirlediği 10 kriterden 9’una sahip olabilen dünyadaki tek yer olma özelliğini taşıyan Hasankeyf, yine de bu listeye dahil olabilmiş değil. Çünkü listeye girilebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın UNESCO’ya başvurması gerekiyor. Dünya Mirası Listesi’ndeki diğer çok ünlü kültür varlıkları ise bu kriterlerden sadece birkaçını karşılayabiliyor.

Baraj su tutmaya başladıktan sonra Hasankeyf, 2-3 yıl içinde tamamen suya gömülmüş olacak.

Medya Yeni Hasankeyf’i Ödül Gibi Gösteriyor

Bazı medya kuruluşları ise söz konusu yeni yerleşim yerini bir lütuf olarak duyuruyor. Çeşitli kaynaklarca çıkan haberlere göre, yeni yapılacak yapay Hasankeyfi, bölgenin gözdesi olacak ve kısa sürede turizmin göz bebeği olacak. İlçedeki 40 metrekarelik evlerde yaşamlarını sürdürmek zorundan kalan Hasankeyfliler, yeni ilçede daha rahat ve modern yaşama kavuşacak.

Zeynel Bey Türbesi taşınırken çekilen bir fotoğraf.

Alman Arkeoloji Enstitüsü eski müdürü Prof Adolf Hoffman’a göre, burada kazılması gereken yerlerin sadece %5’i kazılabildi. Bölgede Pers, Roma, Bizans, Emevi, Abbasi, Hamdani, Mervani, Artuk, Eyyübi ve Osmanlı gibi yirmiden fazla kültürün izleri bulunuyor. Bu kültürlerin geride bıraktığı Yamaç Külliyesi, Dicle Köprüsü, Sultan Süleyman Camii, Büyük Saray, Deriki Kilisesi, Zeynel Bey Külliyesi, Şab Camii, Artuklu Köşkü, Kasımiye Köşkleri ve birçokları gibi sayısız tarihi eser, her yıl bir yıl milyonu aşkın yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login