Ilısu Barajı’nın Önündeki Engel: Hasankeyf!

Hasankeyf için bir grup marjinal tarafından yaygara koparılıyor. Neymiş, Ilısu Barajı ile Hasankeyf sular altında kalacakmış. Kalsın efendim. Hasankeyf’in bize ne faydası oldu bu zamana kadar?

hasankeyf boğulmasın

Neden sular altında kalmasın diye sorduğumda gelen cevaplar komik. Çünkü insanlığın en büyük kültürel mirasıymış Hasankeyf. Paleolitik dönemden Osmanlı’ya kadar en az 20 medeniyetin izleri, kalıntıları burada, aynı noktada bulunuyormuş. E tamam işte Ilısu Barajı yapıldığında artık 21 medeniyetin izleri olacak! Ama itiraz ediyorlar, Ilısu Barajı diğer tüm medeniyetlerin izlerini yok edecekmiş. Bugüne kadar diğer medeniyetler böylesine büyük ve muhteşem bir proje yapamamış da ondan!

Sular altında kalsa ne olacak hem? Ilısu Barajı aktif olarak sadece 50 yıl enerji üretecek. 50 yıl sonra eserler yine yerinde duruyor olacak. Gören de Hasankeyf yakılıp yıkılıyor sanacak! Alt tarafı baraj.

Enerji üretilmesin mi yani? İnsanlar aç, enerjiye ihtiyacımız var. İnsanlar açken kültürel miras konuşulacak konu mu hiç? Önce enerji üretelim, daha sonra Hasankeyf’i konuşuruz elbet. Sıra ona gelene kadar daha neler var…

Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan birçok bitki ve hayvan türü yaşıyormuş Hasankeyf’te. E biz buna doğal seçilim diyoruz. Bir baraj yapıldı diye öleceklerse bunun için yapılacak bir şey yok. Bırakalım ölsünler. Zaten ölecekleri varmış.

Oradaki mağaralarda yüzlerce insan yaşıyormuş, bu insanlar yerlerinden ediliyormuş. E kardeşim enerji üretilecek daha ne! O insanlar yerlerinden edilmiyor, azıcık öteye götürülüyor.

UNESCO’nun dünya mirası kriterlerinin 10 tanesinden 9’unu karşılayabilen dünyadaki tek yermiş Hasankeyf. E listeye niye almadılar o zaman bugüne kadar? Çünkü listeye alınması için önce yetkili kurumların başvurması gerekiyormuş. E madem 10 kriterden 9’unu karşılıyor, bu seferlik de başvurmadan alıversinler bi’ zahmet. Her şeyi de yetkililerden beklemesinler.

550 Arkeolojik varlık barındırıyormuş. Türkiye zaten açık hava müzesi değil mi? 550’nin lafı mı olur yani?

Tutturmuşlar Akkoyunlular döneminden kalan tek eser Zeynel Bey Türbesi ne olacak diye. Daha önce Türkiye’de hiç denenmemiş raylı bir sistemle taşınacak diyoruz anlatamıyoruz. Taşınırken yıkılma tehlikesi varmış. Fıtratında yıkılmak varsa durdurulamaz zaten, yıkılır.

Bu sırada dış mihraklar da boş durmuyor tabii. Avrupa’nın Büyük Tehlike Altındaki 14 Kültürel Miras Alanı listesine sokmuşlar Hasankeyf’i. İnsaf doğrusu. Avrupa’nın en süper enerji üretecek yerini tehlike listesine almak da bir başarı!

Anlamak istemeyene Hasankeyf’i anlatmak zor. Romalılarla Perslerin savaşlarına ev sahipliği yapmasına rağmen, Moğolların istilasına uğramasına rağmen ayakta kalmayı başarabilmiş Hasankeyf, öyle yıkılmaz böyle yıkılır. Yaşasın Muhteşem Proje Ilısu Barajı!


Bir imza atarak “Hasankeyf Boğulmasın” kampanyamıza siz de destek olabilirsiniz.

#hasankeyfboğulmasın

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login