Anadolu Prehistorya Araştırmaları Dergisi’nin İkinci Sayısı Çıktı

2015 yılının Mayıs ayında Yrd. Doç. Dr. Cevdet Merih Erek’in bilimsel danışmanlığında ve editörlüğünde yayımlanmaya başlayan Anadolu Prehistorya Araştırmaları Dergisi’nin ikinci sayısı çıktı.

Anadolu Prehistorya Araştırmaları Dergisi'nin İkinci Sayısı Çıktı

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cevdet Merih Erek’in bilimsel danışmanlığında ve editörlüğünde Türkiye’nin ilk ve tek prehistorik araştırmalar dergisi yayınlanmaya başladı. Derginin ilk sayısı Anadolu’nun prehistorik dönemlerine ilişkin kronoloji, terminoloji ve tanımlama sorunlarına değinmiş ve ilk sayı bu şekilde ortaya çıkmıştı.

Kısa adı “APAD” olan Anadolu Prehistorya Araştırmaları Dergisi, ülkemizin farklı bölgelerinde Paleolitik, Neolitik ve Kalkolitik çağlara tarihlenen yerleşim yerlerinde kazı ve yüzey araştırmaları yürüten arkeologların makale ve bilimsel danışmanlıklarıyla yayın hayatına devam etmekte. Bu destekler sayesinde APAD’ın ikinci sayısı Edirne, Trakya Üniversitesi’nde 23.05.2016 – 27.05.2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 38. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nda okurlarıyla buluşacak.

APAD (Anadolu Prehistorya Araştırmaları Dergisi), Anadolu ve yakın çevresindeki ülkelerde gerçekleştirilen “Prehistorik Arkeoloji” alanındaki özgün araştırmaları yayınlamak ve bu alanlardaki sorunlara bilimsel ölçütler içerisinde tartışma olanağı sağlamak amacıyla yayınlanmakta. APAD özellikle Paleolitik, Neolitik ve Kalkolitik çağlara ait özgün araştırma makalelerini, deneme ve derlemeleri yayımlayan hakemli, akademik bir dergi.

Derginin ikinci sayısında öne çıkan yazılar, Prof. Dr. Burçin Erdoğu’nun “Neolitik Paketi” eleştiren “Batı Anadolu’nun Neolitik İle İmtihanı” ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyesi Gökhan Mustafaoğlu ile Harward Üniversitesi Profesörlerinden Ofer Bar-Yosef tarafından kaleme alınan “Boncuklu Höyük’te Deneysel EvlerinYapımı” adlı çalışmalar. Öte yandan Trakya Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Emma Baysal’ın prehistorik boncuklarla ilgili çalışması da dikkate değer çalışmalar arasında yer almakta.

Dergi, Bilgin Kültür Sanat Yayınları tarafından isteyen herkese ulaştırılacak.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login