Miletos’tan Kehanete Uzanan Kutsal Yol Restore Ediliyor

Helenistik Dönem’in en büyük şehir devletlerinden biri olan antik İonia bölgesinin dev şehri Miletos’tan, şehrin kutsal alanı olan Apollon Kutsal Alanı’na kadar uzanan antik kutsal yol restore edilecek.

Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, yolun 25 km’lik kısmının onarımı için 2009’dan beri çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Restorasyon planının parçası olarak yoldaki heykellerin, dinlenme yerlerinin, sütunların temizlendiğini ve yol işaretleri yerleştirildiğini belirtti.

Aktakka, ayrıca kutsal yolun, hem tarihi, hem doğayı iç içe barındırdığını, kutsal yoldaki tüm heykellerin, sütunların, dinlenme yerlerinin aslına uygun yapılacağını ve antik dönemde tamamıyla taş döşeli olan yolun da restorasyona dahil olduğunu söyledi. Aktakka ayrıca tüm ziyaretçilerin yol boyunca hem tarihi hem doğayı izlemek için büyük şansa sahip olacağını belirtti.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply