Gezginler 8000 Yıllık Latmos Kaya Resimleri’ne Sprey Boyayla Yazı Yazdı

Muğla ve Aydın il sınırları içerisindeki doğa harikası Bafa Gölü’nü çevreleyen Beşparmak Dağı’ndaki 8.000 yıllık kaya resimlerinin bulunduğu bölgede, bazı kayaların üzerine sprey boyayla bir gezgin grubunun adı yazılıp, fotoğraf ve görüntüleri sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıldı. Bu akıllara durgunluk veren tahribatın bir gezgin grup tarafından yapılması ise üzüntümüze üzüntü kattı. Ülkemizde doğaya ve kültüre saygısı olmasını beklediğimiz gezginlerin bile bu şekilde insanlık tarihine zarar vermesi kabul edilemez. Üstelik Bafa Gölü ve çevresi için bir ekoturizm projesi gündemde.

Assos Doğa Gezginleri Grubu yaklaşık iki hafta önce Bafa Gölü’ne bir doğa tarih ve kültür turu düzenledi Grup, bölgede çadır kurdu ve sık sık fotoğraf çekti. İki gün süren gezide, 8.000 yıllık Latmos Kaya Resimleri’nin olduğu bölgeye sprey boyayla gezi grubunun adı yazıldı ve hatıra fotoğrafları çekildi. Doğa(!) gezginlerini bu doğaya uyumlu hareketlerinden dolayı kutluyor ve bir daha doğaya çıkmamalarını diliyoruz.

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arkeolog Ayşe Temiz Açıklama Yaptı

Yapılan tahribattan haberdar olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Eski Müdürü ve Arkeolog Ayşe Temiz, başkanı olduğu Bodrum Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi binasındaki basın açıklaması yaptı.

Ayşe Temiz: “Biz, Bafa Gölü ve etrafını biz taş ocakları ve cehalete karşı korurken, gezginlerin korunması gerekli kayalara kırmızı sprey boya ile verdikleri zarar ve çirkinlik olacak iş degil. Filmin 2.53. dakikasına bakınız. Bir bölümü Aydın bir bölümü Muğla il sınırları içinde bulunan, Antik dönemde ‘Latmos’ adını taşıyan Beşparmak Dağı, insanoğlunun göçebelikten yerleşik düzene geçmesine koşut olarak gelişmiş, değişen yaşam biçiminin ifadesi olarak yorumlanan ve şimdiye dek tüm kaya resmi sanatı içinde, konu ve resim dili açısından tek olma özelliğine sahip tarih öncesi kaya resimlerini bünyesinde bulundurmaktadır. En erken dönemlerden itibaren Latmos kutsal dağlar arasında yerini almıştır. Zirvesinde eski Anadolulu ‘Fırtına Tanrısı’ ile yerel bir dağ tanrısı kutsanmaktaydı. Burası aynı zamanda bir yağmur ve bereket kültünün merkezi olarak görev görüyordu. Sosyo-kültürel değişimlere rağmen bu kült geleneği Osmanlı Dönemi’ne kadar devam etmiştir 1970’li yıllardan bu yana, Latmos Dağı’nın vahşi coğrafyasında köylülerden, çobanlardan ve avcılardan almış olduğu bilgilerle, 1994 yılından beri tarih araştırması yapan Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü araştırmacılarından arkeolog Dr. Anneliese Peschlow, burada tarih açıdan birçok bulgulara rastlamıştır. Bugüne kadar bulunan resimler 170’den fazladır. Araştırma sürdükçe de daha çıkacaktır. Peschlow, bölgenin, arkeolojik SİT olarak korunması ve milli park olarak belirlenmesi için uğras vermektedir. Bulunan kaya resimleri bölgenin tarihini günümüzden 8 bin sene öncesine aittir.

Latmos kaya resimlerinde çok sayıda insan figürünün çiftler ve gruplar halinde betimlenmesi, araştırmacının yorumuna göre bereketlilik ve ilkbahar törenleri, geçiş ritüelleri veya düğün törenlerini yansıtmaktadır. Batı Anadolu’nun erken dönemlerine ait bu resimler, tüm dünyada örnekleri bulunan kaya resim sanatı içerisinde benzersiz olarak bilinmektedir. Latmos Dağı ve hemen eteklerindeki Bafa Gölü ve Latmos Dağları’nı meydana getiren içinde feldspat bulunan gnays kayaları ile bir bütün olarak hem tarihsel açıdan, hem de doğa açısından bir bütündür ve dünya da ender bulunan bir yapı ve güzelliktedir. Bizler buranın milli park olması için tüm hazırlıklarımızı sürdürürken bir grup gezgin, gezeceğiz diye bölgeye gitmiş ve on bin yıllık antik resimlerin bulunduğu kayalıklara marifetmiş gibi sprey boya ile grubun adını yazmışlar yetmemiş fotoğraf ve video çekip facebookta paylaşmışlar. Yetmemiş bir de ‘İşte biz her yerde böyle adımızı yazarız iz bırakırız’ diyorlar. Lanet olsun sizin bıraktığınız ize. Bu ayıptır, cehalet diyemeyeceğim çünkü grubun çoğu kültürlü insanlardan oluşuyor. Bizler Bafa Gölü ve etrafındaki on binlerce yıllık tarih ve kültürü, taş ocakları ve cehalete karşı korumaya çalışırken, ‘Gezeceğiz’ diye bölgeye gidenlerin ve kayaları boyayanların taş devri kafasından farkı var mı?”

Assos Doğa Gezginleri Grubu Kurucusu Özür Diledi

Assos Doğa Gezginleri Grubu Kurucusu ve Sözcüsü Gökhan Çapkın ise tepkilere üzerine DHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Durumu Bafa gezisinden sonra fark ettik. Gruptan bazıları kayalara boya ile yazı yazmışlar. Bunu affetmek mümkün değil. Gösterilen tepkilere biz de tamamen katılıyoruz ve bugün sabah Bafa gölündeki dostlarımıza telefon ederek boyanan kayanın hemen temizlenmesi konusunda istekte bulundum. Kayadaki boyalar bugün temizlenecek. Böyle bir hatayı kabul etmemiz ve tasvip etmemiz söz konusu değil. Tepki gösteren değerli arkeologumuz ve tarih severlerden çok çok özür diliyoruz. Doğa ve tarihe zarar veren bir grup olarak bilinmek istemiyoruz. Çünkü gerçekten böyle değiliz. Sadece bölgedeki değerlerimizi tanımak, korumak ve tanıtmak için sık sık geziler düzenliyoruz. Böyle bir hata için ne kadar özür dilense azdır. Grup liderleri olarak bu tür tarihe zarar verenlere müdahale etmek öncelikle bizim görevimizdir. Bu bilinci taşıyoruz ancak alan çok büyük olduğu için bunu fark edemedik” dedi

 

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login