Latmos Kaya Resimlerinden Sevindirici Haber

Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği Başkanı Nazım Can Cihan’ın verdiği bilgiye göre; Latmos’tan sevindirici haber geldi. Gezgin grup tarafından sprey boyayla yazılan yazılar, 8000 yıllık resimlerin yakınında değilmiş. Assos Doğa Gezginleri Grubu’nun Bafa Gölü Çevresinde yer alan 8000 yıllık Latmos Kaya Resimleri’nin olduğu bölgede sprey boyayla yazı yazdığı kaya, arkeolojik sit içerisinde fakat kaya resimlerine uzak bir alandaymış.

Nazım Can Cihan: “Latmos’tan “sevindirici” haber geldi. Yazı yazılan kaya, arkeolojik sit içerisinde fakat kaya resimlerine uzak bir alandaymış. Yani “resimlere bir temas/zarar durumu yoktur” dediler. Arkeolojik sit içerisinde yapılan bu davranışın kabahat olduğu bakidir.” dedi.

Muğla ve Aydın il sınırları içerisindeki doğa harikası Bafa Gölü’nü çevreleyen Beşparmak Dağı’ndaki 8.000 yıllık kaya resimlerinin bulunduğu bölgede, bazı kayaların üzerine sprey boyayla bir gezgin grubunun adı yazılıp, fotoğraf ve görüntüleri sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılmıştı. Bunun üstüne tepkiler çığ gibi büyümüştü ve gezgin grubunun başkanı özür dilemişti.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login