Latmos’ta Bizans Dönemi Kaya Resimleri Bulundu

8.000 yıl öncesinden Bizans dönemine kadar yerleşim gören Beşparmak Dağları’nda (Latmos) bu sefer de Bizans Dönemi kaya resimleri bulundu.

Latmos’ta Bizans Dönemi Kaya Resimleri Bulundu

Anadolu’nun bilinen en eski kaya resimlerinin bulunduğu Latmos’ta yapılan yüzey araştırmasında, Kaya mezarları, kaya resimleri ve yaşam alanları gibi 15 arkeolojik buluş yapıldı. Bunların içinde Bizans dönemine ait olduğu belirtilen haçlara benzeyen kaya resimleri de bulunuyor. Kaya resimlerinin hangi döneme ait olduğu kurul ve müze arkeologları ve sanat tarihçileri tarafından incelendikten sonra kesinleşecek.

Latmos’ta Alman Arkeolog Dr. Anneliese Peschlow tarafından yaklaşık 30 yıldır sürdürülen çalışmalarda, tarih öncesi kaya resimleri gibi birçok buluş gerçekleştirilmişti. Batı Anadolu’da yeni bir kültür olarak tanımlanan bu resimler, Latmos’un Aydın iline bağlı sınırlarından, Muğla bölgesine kadar uzandığı göstermekteydi.

Kaya resimlerinin yanı sıra savunma kaleleri, manastırlar, antik taş döşeme yollar, freskler, kutsal alanlar, kaya mezarları ve yaşam alanları gibi kültür varlıkları bulunan Latmos, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Aydın ve Milet Arkeoloji Müzeleri işbirliğiyle gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, Latmos’un çekirdek bölgesi 4491 Sayılı Kurul kararıyla koruma altında.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login