Kanada’da Okyanusta Bulunan 120 Yıllık Bira Hala İçilebilir Durumda

Kanada’da, tarihi neredeyse Kanada kadar eskilere dayanan bir şişe içerisinde, acımsı tadı olan ve neredeyse içilebilir durumda, fakat çok da lezzetli olmayan bira keşfedildi.

Araştırmacılar Halifax kıyılarında bir Alexander Keith bira markası şişesinde bulunan sıvıyı test ederek bira olduğunu kanıtladı. Araştırmacılar şişenin mantarına zarar vermemek için birayı şişeden bir şırıngayla çıkararak tadına baktı.

Kasım ayında bir dalışçı tarafından Atlantik okyanusunun derinliklerinde keşfedilen bu bira şişesi, bulunduğunda neredeyse tamamen doluydu.

Araştırma ekibine göre, bu bira 1872 ve 1890 yılları arasında, Kanada Konfederasyonu’nun 1867’de kurulmasından yalnızca birkaç yıl sonra, Halifax’te mayalanmıştı.

Ekibiyle birlikte Halifax’te Dalhouise Üniversitesi’nde çalışmaları yürüten Andrew MacIntosh, şişenin kaç yılına ait olduğunu şişenin yapılışına ve kapağındaki yazılara bakarak belirlediklerini ifade etti.

MacIntosh, incelemelerin biranın içerisindeki sıvının düşük bir pH değeri taşıdığını ve hala alkol içerdiğini gösterdiğini, üstelik zehirli olmadığını belirtti.

Kanada'da Okyanusta Bulunan 120 Yıllık Bira Hala İçilebilir Durumda

Küçük bir şişe içinde biranın bir örneği görülüyor. (Görsel: Chris Reynolds)

Fermentasyon konusunda uzman olan ve biradan bir yudum tadan MacIntosh, “Tadı güzel değil. Bira, şarap gibi iyi bir şekilde yıllanmaz,  özellikle de bu kadar uzun zaman okyanusun dibinde kalmışken.” dedi.

Biranın kötü bir kükürt ve yanık kokusu yaydığını da sözlerine ekleyen MacIntosh, “Damakta, nitrojenden kaynakladığını düşündüğüm garip bir nane tadı bırakıyor, aynı zamanda biraz tuz ve şaşırtıcı miktarda bir acılık da içeriyor.” dedi.

MacIntosh: “Bira üzerinde ek incelemeler gerçekleştirilecek; İskoçya’da bulunan bir labortuvara “uçucu üstkatman analizleri” için bir örnek gönderildi.” dedi.

Bir bar sahibi olan ve biranın tadına bakan diğer kişi olan Reynolds, biranın büyük ihtimalle, 1870’lerdeki biraların sahip olması gerekenle aynı tada sahip olduğunu söyledi.

Elde edilen bulgular, Kanada’nın ilk biralarına dair daha net bilgi elde edebilmek için aynı dönemde üretilen diğer biralara ait bulgular ile karşılaştırılacak.

____________________________________________________________________________

Yahoo News, Cbc.ca

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login