Terrakota Ordusu’nun Yanında Kurmalı Yay Bulundu

Arkeologlar, Shaanxi şehrinde ünlü Terrakota Ordusu ile beraber ilk defa oldukça iyi korunmuş bir kurmalı yay buldular.

Daha önce Terrakota Ordusu’nun yanında yüzlerce kurmalı yay parçası çıkarılmıştı fakat bulunan bu kurmalı yay şimdiye kadarki en iyi korunmuş olanı. Yayın kirişi oldukça pürüzsüz bir yüzeye sahip. Uzmanlar bunun kumaş yerine hayvan tendonundan yapıldığına inanıyorlar. Yayın tetik mekanizması ise bronzdan yapılmış.

Arkeoloji ekibinin başı Shen Maosheng, genelde silahların yanında bulunan Qing adındaki iki tahta çubuğun yayla beraber nasıl kullanıldığını anladıklarını vurguladı. Antik belgelerin sık sık Qing’ten bahsetmesine rağmen işlevi bu keşfe kadar tam olarak tespit edilememişti.

Shen: “Tahta çubuklardaki tozu temizlediğimizde, muhtemelen kurmalı yaylar kullanımda değilken sabitlemeye yarayan birbirinden eşit uzaklıkta üç delik bulduk. Bu uzun vadede gücünü korumak için harika bir yol. Ayrıca Qing, taşıma sırasında yayı tamir etmek için oldukça pratikti.” Dedi.

Terrakota Ordusu Müzesi Eski Küratörü Yuan Zhongyi: “En iyi kalitede kurmalı yayların atış uzaklığı neredeyse 800 metreye ulaşarak bir AK47’nin atış uzaklığını ikiye katlayabilir.” dedi.

Günümüze kadar tam bir şekilde korunmuş bu kurmalı yay, bilim adamlarının hassas bir şekilde silahın kopyasını yapmalarına yardım edecek ve atış uzaklığının anlaşılmasında büyük rol oynayacak.

Ecns

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login