Çin’de Koyunların Çektiği Savaş Arabasının Kalıntıları Keşfedildi

Çin’deki Terrakota Ordusu yakınlarında koyunların çektiği 2.000 yıllık bir savaş arabasının kalıntıları keşfedildi.

Çin’in ilk imparatorunun mezarından çıkan, Terracotta Ordusu’ndaki 2.000 yıllık 6.000 heykelden bazıları. C: Pixabay

Arkeologlar, Çin’in kuzeybatısındaki ünlü “Terracotta Ordusu” yakınlarında, koyunların çektiği eski bir savaş arabasına benzeyen bir şeyin kalıntılarını keşfettiler.

Söz konusu kalıntılar, Shaanxi eyaletindeki Xi’an şehrinin birkaç kilometre kuzeydoğusunda, İmparator Qin Shi Huang’ın mozolesinin bulunduğu bölgedeki “batı mezarında” bulundu.

Mezar kazılarına liderlik eden arkeolog Jiang Wenxiao, savaş arabasının ana yapısının toprakta 2.000 yıldan fazla süre boyunca kaldıktan sonra çürüdüğünü söylüyor (Mozole MÖ 3. yüzyıla tarihleniyor).

(İlgili: Terakota Ordusu’na Ait Silahların Sırrı Anlaşıldı)

Ancak ekip, bir savaş arabasını çekmek için kullanılan aksesuarların takıldığı altı adet koyun iskeleti buldu ve bunun koyunların çektiği bir araba olduğu sonucuna vardı.

Araba günümüze kadar ulaşamadı, ancak arkeologlar arabayı çekmek için aksesuarlar takan altı adet koyun iskeletinden oluşan bir sıra buldular. C: Dayoo News

Koyunların çektiği araba

Wenxiao, atlı savaş arabalarının ve öküz arabalarının antik Çin’de yaygın olduğunu, ancak koyunların çektiği savaş arabasının son derece nadir bir buluntu olduğunu söylüyor.

Ancak bunlar Çin tarihinde olduğu kadar Çin hikayelerinde de yer alıyor. Batı Jin hanedanının kurucusu, MS 266’dan 290’a kadar hüküm süren İmparator Wu’nun (veya Sima Yan), her gece saray kompleksinin etrafında koyunların çektiği bir arabaya bindiği ve koyunların durduğu yerde uyuduğu söylenir.

İmparatorun bu uygulaması, modern Çince “koyun arabasında şans aramak” deyiminin kökeni olabilir; imparatorun 10.000 karısından oluşan bir haremi olduğu söyleniyor ve bu, Sima Yan’ın aralarından seçim yapma yöntemi gibi görünüyor.

Wenxiao, keşiflerini Ekim ayında Xi’an’da düzenlenen Dördüncü Çin Arkeolojisi Kongresi’nde sundu. Raporda, ekibin batıdaki mezarın odasındaki şu anda yapılmakta olan laboratuvar analizinin oraya kimin gömüldüğünü belirlemelerine yardımcı olacağını umduğu belirtildi.

İmparator Qinshihuang’ın Xian yakınlarındaki mozolesindeki “batı mezarına” kimin gömüldüğü henüz bilinmiyor. C: Dayoo News

Çin savaş arabaları

Arkeologlar, altı koyunlu savaş arabasına ek olarak, muhtemelen atların çektiği, süslü dikdörtgen bir şemsiyeyle donatılmış dört tekerlekli ahşap bir arabayı da ortaya çıkardılar. Wenxiao’ya göre bu, türünün şimdiye kadar bulunan en eski örneği.

Ayrıca, demir aletlerin ilk ortaya çıkmaya başladığı döneme yeni bir bakış açısı kazandıran, demir aletler ve bakır silahların yanı sıra çok sayıda bakır savaş arabası ve atla ilgili eserler de buldular.

MÖ 221’den 210’a kadar hüküm süren ve birleşik Çin’in ilk imparatoru olarak kabul edilen İmparator Qin Shi Huang’ın mozolesi yaklaşık 26 kilometrekarelik bir alana yayılıyor ve tamamlanması 38 yıl sürmüştü. Mozole alanındaki üç devasa çukurda, imparatorun askerlerini ve atlarını (Terrakota Ordusu) tasvir eden 8.000’den fazla gerçek boyutlu heykel bulunuyor.


Live Science. 4 Kasım 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login