Çin’de At ve At Arabalarına Ait Toplu Gömü Bulundu

Çin’in Hubei kentinde, bir grup antik mezar kazılırken çok iyi korunmuş 28 adet at arabası ve 49 çift at iskeleti bulundu.

Peking Üniversitesi profesörlerinden Liu Xu: “Burada bulduğumuz at arabası ve at gömüleri, Yangtze Nehri’nin yanında bulduklarımızdan çok daha farklı. Çok sık aralıklarla gömülmüşler. Çoğu at arabasının tekerlekleri sökülmüş ve daha sonra diğer parçaları tek tek gömülmüş” dedi.

Bölgede döneme ait şu ana kadar keşfedilmiş farklı boyutlarda 30 adet mezar bulundu ve bunların 2800 yıl öncesine tarihlendiği belirtildi.

Atların öldürüldükten sonra gömüldüğünü belirten arkeologlar, fakat atlarda hiçbir boğuşma izinin olmadığını söylüyor. Aynı arabayı süren atların ise sırt sırta verilerek gömüldüklerine dikkat çekildi. Arkeolog Liu Xu’ya göre, bir yerleşmedeki at arabasının sayısı, o yerleşmenin önemini ve gücünü gösterir ve sadece yüksek kademeden insanlar at arabasına sahip olabilir.
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply