Çin’de 2400 Yıllık At İskeletleri ve Arabalar Bulundu

Çin’in Henan Eyaletinde, muhtemelen bir lorda ait bir mezarın yanında, atlar ve savaş arabalarını içeren 2.400 yıllık bir çukur bulundu.

Çin’in Henan eyaletindeki Xinzheng şehri yakınında yakın zamanda kazılmış bir savaş arabası mezarı.
F: Xiao Yu. AP. Gtres

3 numaralı At ve Savaş Arabası Çukuru, Zheng Devleti’nin asil ailelerine ait bir grup mezardan biri. Zheng Devleti, Xinxheng şehrinin yakınlarında, Bahar ve Sonbahar döneminde (MÖ 770-476) ve Savaşan Devletler dönemlerinde (MÖ 475-221) bir vasal devletti.

Bugüne kadar kazılmış olan üç çukurdan en büyüğü olan bu çukurda, Şubat ayından beri dört savaş arabası ve 90 at iskeleti ortaya çıkarıldı. (Cengiz Han Ardıllarının Çin’i Yönettiği Dönemden Batık Bulundu)İl Kültür Mirası ve Arkeoloji Enstitüsü’nden kazıları yürüten Ma Juncai, çukurda gömülmüş at sayısının 100’e kadar çıkabileceğini söylüyor.

Mezarın büyüklüğünden ve içinde bulunan öğelerin ayrıntılarından yola çıkarak geç Bahar ve Sonbahar döneminden bir Lorda ait olabileceğini belirten Ma Juncai, “Ana mezar yağmalandığı ve henüz yazılı kayıt bulunamadığı için mezar sahibini tespit etmek oldukça zor.” diyor.

(Çin’de 3000 Yıl Önce Ritüellerde Öldürülen İnsanlar Savaş Esiri Olabilir)

Geçtiğimiz Şubat ayından bu yana, 3 numaralı çukurda dört savaş arabası ve 90 at iskeleti kazıldı.
F: Xiao Yu. AP. GtresO dönemdeki teknoloji, üretim, sosyal statü ve cenaze uygulamaları hakkında önemli bilgiler veren çukurda aynı zamanda bronz eserler de keşfedildi.

Ma, çukurda bulunan at arabalarının, Lord ve eşi tarafından günlük hayatta kullanıldığına inandığını söylüyor. (Persler 1000 Yıl Önce Japonlara Matematik Öğretiyordu)

At arabalarından biri önemli ölçüde daha büyük ve daha abartılı. 2,56 metre uzunluğunda, 1,66 metre genişliğinde olan bu araba, yağmur ve güneş koruması ile donatılmış ve aynı zamanda bronz ve kemik eserlerle süslenmiş.

O dönemde, atların kurban edilip, sahibinin mezarının yanına gömüldüğüne inanılıyor. F: Xiao Yu. AP. Gtres

Zheng Eyaleti At ve Savaş Arabası Çukuru turistik bölge müdürü Li Hongchang, “Zheng Devleti döneminde önce genellikle atlar öldürülürdü ve sahibinin mezarının yanındaki bir çukura yerleştirilirdi. Daha sonra sökülmüş savaş arabaları da üstüne koyulurdu.” diyor.

Mezarların ve çevredeki 20 hektarlık arazilerin kazılması sonucunda bugüne kadar, atları, savaş arabalarını ve 3000’den fazla mezar içeren 18 büyük çukur bulundu.


Xinhuanet. 1 Kasım 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login