Çin’de 2.500 Yıllık Lüks Binek Arabası Bulundu

Arkeologlar, Kuzey Çin’in Hebei Eyaletindeki bir mezarlıkta lüks bir binek arabası ortaya çıkardı. Doğu Zhou Hanedanlığı’na (MÖ 770-256) ait bu araç yaklaşık 2500 yıllık.

Çin’de bulunan yaklaşık 2.500 yıllık binek arabası. C: Xinhua

Arkeologların belirttiğine göre araç 142.5 cm genişliğinde ve 106 cm uzunluğunda. Tekerleklerinden her biri 140 santimetre ve 38 telden oluşmakta. Yardımcı araştırmacı Li Cunxin, Qin Hanedanlığı’ndan (MÖ 221 – 206) önceki zamanlara tarihlenenler içinde bu aracın büyük hacminin oldukça nadir olduğunu söylüyor.

Arkeologlar, taşıtın üzerine boyanmış çok sayıda zarif desen tespit etti. Ayrıca, uzun bir süre boyunca toprak altında kalmasına rağmen parlaklıklarını koruyabilmiş altın folyo süslemelere sahip bir çift canavar şeklindeki metal rozetler buldular.

(Galler’de Keltlere Ait Savaş Arabası Bulundu)

Araştırmacılar buradaki mezarın sahibinin toplumsal statüsünün yüksek olduğunu düşünüyorlar. Uzmanlara göre bu kişi bir kabile şefi seviyesinde olabilir. 

Arkeologlar eseri tam olarak restore etmeden önce çeşitli teknolojik yöntemler sayesinde araç hakkında daha detaylı bilgi elde etmek istiyor.


China Daily. 9 Aralık 2018.

Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. Birçok platformda çoğunlukla uzmanlık alanıyla ilgili yazılar hazırlıyor. Arkeolojinin herkes tarafından ilgi duyulması için çalışmalarda bulunuyor.

You must be logged in to post a comment Login