Fransa’da 13. Yüzyıl Teknikleri Kullanılarak Bir Kale İnşa Ediliyor

Arkeologlar, Fransa’nın Burgonya bölgesinde gözlerden uzak bir ormanın derinliklerinde, ortaçağ teknikleriyle bir 13. yüzyıl kalesi inşa ediyorlar. 18 yıldır inşaatı süren kalenin yapımında yalnızca ortaçağda bulunabilecek aletler, teknikler ve malzemeler kullanılıyor.

Guédelon Kalesi’nin yapımına 1997 yılında başlandı ve bulunduğu konumun seçilmesinin sebebi, bölgede terkedilmiş bir kırmızı taş ocağının, su kaynaklarının ve odun elde edilebilecek bir meşe ormanının bulunuyor olması.

Fransa’da Sadece 13. Yüzyıl Teknikleri Kullanılarak Bir Kale İnşa Ediliyor

İnşaat 2014 yılında böyle görünüyordu. Fotoğraf: Asmoth/Wikimedia Commons/Creative Commons

Guédelon projesi, tamamen deneysel bir arkeoloji projesi ve amacı 800 yıl önce bir kale inşa etmenin nasıl olduğunu, yalnızca geçmişe yönelik tahminler yaparak değil, gerçekten deneyimleyerek anlayabilmek. Örneğin, ölçüm yapmak için düğümlü halatlar kullanılırken, kale sahibinin statüsünü belli etmek amacıyla taşlar kusurlu bir şekilde kesiliyor ve kayalar elle yontuluyor. Projenin amacı inşaatı bitirmek değil, çalışanların inşaat sürecini deneyimlemesi.

Kalenin tasarımını ve inşaatını biçimlendiren, projeyle ilişkili bir senaryo bile bulunuyor. Bu senaryoya göre, kale (bugün bakıldığında kale olarak tanımlanacak olsa da, aslında şato) Guilbert Courtenay, namı diğer Guilbert de Guédelon isimli alt kademe bir soylu tarafından, zenginliğini ve statüsünü göstermek için inşa edilen bir evdir. Kalenin sahibinin feodal hiyerarşideki yeri itibariyle mütevazı bir yapı tasarlanmıştır. Gene senaryoya göre, kalenin inşaatına 1229 yılında başlanmıştır; yani, kalenin şu anda 1247 yılındaki halinde olduğu düşünülebilir.

Kalenin inşaatı hala devam ediyor ve inşaatın 2020 yılında tamamlanması planlanıyor. Guédelon Kalesi, herkesin ziyaretine açık ve yılda neredeyse 300,000 kişi tarafından ziyaret ediliyor. İnşaatta çalışan birçok kişinin ortaçağa özgü kıyafetler giymesinin dışında, inşaat alanında bir ortaçağ restoranı da bulunuyor.

slate

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login