Game of Thrones’ta Kullanılan 12 Tarihi Yapı

Fantezi ve drama türünde dünyanın her yerinde ilgiyle izlenen Game of Thrones adlı dizinin çekimlerinde birçok tarihi yer kullanılıyor. Bütçesi oldukça geniş tutulan dizinin çekildiği tarihi ve doğal yerler de, dizinin atmosferine uygun olarak ihtişamlı oluyor. Bu yazıda Game of Thrones dizisinde kullanılan tarihi yerlerin bir listesi mevcut.

1- Ward Kalesi – (Winterfell)

Game of Thrones'ta Kullanılan 12 Tarihi Yapı

Ward Kalesi, Kuzey İrlanda’daki Strangford köyü yakınlarında yer alan bir 18. yüzyıl kalesi. Game of Thrones’ta ise Winterfell kalesi olarak kullanıldı.

2- Dubrovnik – (King’s Landing)

Game of Thrones'ta Kullanılan 12 Tarihi Yapı

Adriyatik Denizi’ndeki bir Hırvat şehri olan Dubrovnik, Dalmaçya bölgesinde bulunuyor. Dubrovnik’in duvarları, Game of Thrones’ta geçen King’s Landing şehrinin çekimleri sırasında sıkça kullanılıyor.

Ragusa Deniz Cumhuriyeti’nin başkenti olan Dubrovnik kenti, başarısını deniz ticaretine borçluydu.  Ragusa Cumhuriyeti, zenginliği ve nitelikli diplomasisi ile özellikle 15. ve 16. yüzyıllarda büyük bir gelişim gösterdi.

3- Lovrijenac Kalesi – (The Red Keep)

Game of Thrones'ta Kullanılan 12 Tarihi Yapı

Sık sık Dubrovnik’in Cebelitarık’ı olarak da anılan Lovrijenac Kalesi, Hırvatistan’daki Dubrovnik kentinin batı duvarlarının dışında yer alan bir kale ve tiyatrodan oluşuyor. Deniz seviyesinden 37 metre yükseklikte bulunuyor.

Lovrijenac Kalesi, Game of Thrones’un 2. sezonunda, Karasu Savaşları’nın sürdüğü sırada Red Keep için kullanılmıştı.

Gerçek hayatta bu kale, oynanan tiyatro oyunlarıyla ünlü. Kalenin bir denizden bir de karadan olmak üzere iki girişi bulunuyor.

4- Dimmuborgir – (Wildling Kampı)

Game of Thrones'ta Kullanılan 12 Tarihi Yapı

İzlanda’daki Myvatn’ın doğusunda yer alan Dimmuborgir, lavlarla alışılmadık şekilde biçimlenmiş geniş bir bölge.

Dimmuborgir bölgesi, yıkılmış bir antik kaleyi anımsatan çeşitli volkanik mağaralardan ve kayalardan oluşuyor. Bölge, Game of Thrones karakteri Mance Rayder’ın Wildling kampının olduğu yer.

5- Grjótagjá – (Jon Snow ve Ygritte arasındaki aşk sahnesi)

Game of Thrones'ta Kullanılan 12 Tarihi Yapı

Mývatn Gölü yakınlarında küçük lava mağarası olan ve içinde termal su bulunan Grjótagjá, dizinin 3. sezon 5. bölüm çekimlerinde kullanılmıştı.

18. yüzyılın başlarında Haydut Jón Markússon burada yaşamıştı ve mağarayı yıkanmak için kullanmıştı. 1970’lere kadar Grjótagjá yıkanma alanı olarak popülerliğini korudu fakat 1975’ten 1984’e kadar süren patlamalar sırasında suyun ısısı 50 dereceye çıktı ve suya girmek imkansızlaştı.

6- Essaouira – (Astapor)

Game of Thrones'ta Kullanılan 12 Tarihi Yapı

Eskiden Mogador olarak bilinen Essaouira, Fas’ın batısında Atlantik kıyısında bir şehir. Kentin modern ismi, hala şehrin küçük bir kısmını içine alan kale duvarlarına ithafen “küçük sur” anlamına geliyor

Essaouira, Game of Thrones’ta Lekesizler adıyla bilinen özel köleler yetiştirmeleriyle meşhur bir kent olarak kullanıldı. Dizide “Kırmızı Şehir” olarak da bilinen kent,

7- Córdoba Roma Köprüsü – (Volantis’in Uzun Köprüsü)

Game of Thrones'ta Kullanılan 12 Tarihi Yapı

Cordoba Roma Köprüsü, İspanya’nın güneyindeki Antik Cordoba kentinin merkezinde yer alan bir köprü. MÖ. 1. yüzyılın başlarında Guadalquivir Nehri üzerine Romalılar tarafından yapıldığı biliniyor. Game of Thrones’un 5. sezonunda “Volantis’in Uzun Köprüsü” adıyla kullanılmıştı.

8- Alcázar de Sevilla, Seville – (Dorne’un Su Sarayları)

Game of Thrones'ta Kullanılan 12 Tarihi Yapı

Alcazar, İspanya’nın Sevilla kentinde yer alan  bir kraliyet sarayı. Aslen Endülüs Müslüman kralları tarafından geliştirilen saray, Game of Thrones’ta Dorne’un Su Sarayları olarak kullanıldı.

Saray İspanya’nın en güzel tarihi yapıları arasında sayılıyor ve İber Yarımadası’nda bulunan Mudéjar mimarisinin en seçkin örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

9- Zafra Şatosu, Guadalajara – (Tower of Joy)

Game of Thrones'ta Kullanılan 12 Tarihi Yapı

Zafra Şatosu, İspanya’nın Guadalajara bölgesinde yer alan bir 12. yüzyıl şatosu.

12. yüzyılın sonlarında ya da 13. yüzyılın başlarında Vizigot ve Endülüs sur duvarı içinde bir kumtaşı çıkıntısının üzerine yapılan şato, 1129’da Hıristiyanların eline geçti. Şato, Game of Thrones’ta Lord Eddard Stark’ın Arthur Dayne’i yendiği sahnede kullanıldı.

10- Alcazaba of Almería – (Dorne)

Game of Thrones'ta Kullanılan 12 Tarihi Yapı

İspanya’nın güneyinde Almeria’da bulunan ve güçlendirilmiş surlardan oluşan Alcazaba, Game of Thrones’un 6. sezonu boyunca birçok sahnesinde sürekli olarak kullanıldı. alcazaba kelimesi, Arapça al-qasbah’tan geliyor ve surlarla güçlendirilmiş kent anlamı taşıyor.

955 yılında Almeria, Cordoba Halifesi 3. Abd ar-Rahman tarafından medina (“şehir”) ünvanını kazandı. Kentin üst bölümünde yer alan savunma amaçlı yapılar bu dönemde inşa edildi. Alcazaba sadece surları ve kuleleriyle değil, meydanları, evleri ve camisiyle şehri yöneten yerel yönetimin evi oldu.

11- Castell de Santa Florentina – Horn Hill

Game of Thrones'ta Kullanılan 12 Tarihi Yapı

The Castell de Santa Florentina, İspanya’nın Katalonya bölgesinde yer alan 11. yüzyıl Ortaçağ şatosu. Dizinin altıncı sezonunda ise Horn Hill olarak kullanıldı. 1024’te doğan Guadimir de Canet tarafından bir antik Roma villasının temelleri üzerine inşa edildi.

12- Verdala Sarayı – (Illyrio Mopatis’in Evi)

Game of Thrones'ta Kullanılan 12 Tarihi Yapı

Verdala Sarayı, Malta’daki Buskett Bahçeleri’nde bulunan bir saray. Malta’nın 52. yöneticisi Hugues Loubenx de Verdalle döneminde 1586 yılında inşa edildi. Şimdi ise Malta başbakanının resmi yaz rezidansı olarak hizmet veriyor.

Verdala Sarayı’nın olduğu alan, aslen 1550 ya da 1560’larda yönetici Jean Parisot de Valette’nin hüküm sürdüğü dönemde av köşkü olarak inşa edilmişti. Fakat 1586 yılında Hugues Loubenx de Verdalle döneminde saraya dönüştürüldü.

Saray bölgesi, Game of Thrones’ta düğünden önce Daenerys ve Viserys Targaryen’ın, Khal Drogo ve khalassar ile buluştuğu yer olarak kullanıldı.


heritagedaily.com

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login