Sömürgecilerin Tropik Bölgelerde Kurduğu En Eski Kilise Bulundu

Cambridge Üniversitesinden arkeologlar Cape Verde adalarında yürüttüğü çalışmalarda tropik bölgelerde Avrupa’lı sömürgeciler tarafından kurulmuş olan ilk Hristiyan kilisesini ortaya çıkardılar. Portekizli sömürgeciler tarafından misyonerlik faaliyetleri sebebiyle kurulduğu bilinen kilisenin 16.yy köle ticaretinin merkezlerinden biri olduğu düşünülüyor.

Kilisenin için en erken tarihler 1470 yıllarına gidiyor. Nossa Senhora da Conceição isimdeki kilisenin etrafının Lizbon’dan getirilen çiniler ile kaplanmış olduğu ortaya çıkarıldı.

Görsel: Cambridge Archaeological Unit

Araştırmacılar bu kilisenin Sahra altı Afrika’da yapılmış bilinen ilk kolonist yapısı olduğunu açıkladı. Kilisenin keşfedildiği yer olan Cape Verde Adaları’nın başkenti Cidade Velha çok uzun bir süre Portekiz İmparatorluğu’nun en zengin ikinci kentiydi ve 300 sene kadar kölelik faaliyetlerinin merkezi olmuştu.

Araştırmacılardan biri olan Profesör Marie Louise Stig Sørensen “Bu yeni arkeolojik keşif derin sosyal ve siyasal bir hikaye barındırıyor” diyor.

Keşfedilen kilise ayrıca bu ada bölgesinin bilinen en eski mimari yapısı olmuş oldu.

Kazı sırasında yerel toplumdan saygıdeğer insanların mezar taşlarına da rastlandı. Büyük bir mezar taşının 1542-1557 yılları arasında kasabanın haznedarı olan Fernão Fiel de Lugo adında bir köle tüccarına ait olduğu anlaşıldı. Belediye başkanı kazıların çok önemli olduğunu, sadece kitaplardan duydukları, kurgu olabilecek kişilerin mezarlarına ulaştıkları için oldukça mutlu olduklarını anlattı.

Araştırmacılar gelecekteki araştırmaların daha çok kilise tabanının altında keşfedilen kalabalık bir mezarlık üstünde yoğunlaşacağını söyedi. 1525 yılı öncesinde 1000’den fazla kişinin 50 yıllık bir süre içinde bu mezarlığa gömüldüğü düşünülüyor.

Atlantik Köle Ticareti'nin Kalbinde Tropiklerdeki İk Kilise Bulundu

Lizbon, Portekiz’den ithal edilmiş mezar taşları ve çiniler. Görsel: Cambridge Archaeological Unit

 

Science Daily

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login