Tudor Dönemi Kilisesinin Duvarına Vebadan Ölenlerin İsimleri Kazınmış

1515’de patlak veren bir veba salgınında ölen üç kız kardeşin isimlerinin Cambridgeshire’daki bir kilisenin duvarına yazılmış olduğu keşfedildi.

Cateryn, Jane ve Amee Maddyngley kardeşlerin isimlerini ve o yılın tarihini gösteren bir duvar yazısı, amatör arkeologlar tarafından Cambridge yakınlarındaki Kingston’da bulunan St. Andrew’s Kilisesi’nin bir duvarında bulundu.

Arkeolog Matt Champion, duvar yazısının önceden düşünülenin aksine gayet sıradan bir konuyu ele aldığını ve en üzücü noktanın ise yazıda geçen isimlerin ölmüş çocukların isimleri olduğunu söyledi.

Champion’ın açıklamasına göre ölen üç kız kardeşin ailesi Cambridge’e 10 kilometre kadar uzaklıkta olan Kingston’da yaşayan ve kilise kayıtlarında pek adı geçmeyen bir çiftçi ailesiydi. Cateryn, Jane ve Amee de kilise kayıtlarında yetişkinlerin arasında sıralanmadığı için muhtemelen ailedeki çocukların isimleriydi.

1515’de Londra’da patlak veren ve kısa sürede tüm güneydoğu İngiltere’yi etkisi altına alan hıyarcıklı veba yüzünden Cambridge Üniversitesi eğitime ara vermiş ve birçok insan, aynı bugünlerdeki Ebola salgınında olduğu gibi, karantinaya alınmıştı. Bu durumdan en çok da çocuklar etkileniyor ve öldüklerinde aceleyle, isimsiz mezarlara gömülüyorlardı.

2010’da başlayan ve Reform dönemi öncesi duvar yazılarına ilişkin 1960’lardan sonraki ilk girişim olma özelliği taşıyan bu araştırmada gönüllüler dijital kameralar ve güçlü aydınlatıcılarla çalışarak önceden görülemeyen bazı detayları keşfettiler.

Norfolk, Suffolk ve kuzey Essex’teki 650 kilisenin en az yüzde 60’ını araştıran ve ciddi sayıda duvar yazısını kayıt altına alan gönüllüler, 1349’daki Büyük Veba Salgını gibi ölümcül salgınların yaşandığı dönemlerde yazılan birçok duvar yazısının daha halen keşfedilmeyi beklediğini ortaya koydular.

Kayıtlara göre Maddyngley ailesi 1279’dan beri Kingston’da yaşamıştı.

bbc

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login