Darwin’in “Türlerin Kökeni” Kitabı En Etkili Akademik Kitap Seçildi

İngiliz doğa tarihçisi ve biyolog Charles Darwin’in evrim üzerine yazdığı kitabı “Türlerin Kökeni” tarihin en etkili akademik kitabı seçildi.

Charles Darwin’in çekilen son fotoğraflarından biri. Fotoğraf: Richard Milner Archive

İngiltere’de gerçekleşen Akademik Kitap Haftası çerçevesinde oluşturulan anket, bir grup akademik kitapçı, yayıncı ve kütüphaneci tarafından yürütüldü ve birçok önemli eserin yer aldığı liste halkın oyuna sunuldu.

Bilim tarihinin en önemli çalışmalarından biri olan “Türlerin Kökeni”, “William Shakespeare’in Bütün Eserleri”, Mary Wollstonecraft Shelley’nin “Kadın Haklarının Doğrulanması”, Adam Smith’in “Ulusların Zenginliği” gibi rakiplerini ve hatta, Einstein’in genel görelilik kuramını ve Stephen Hawking’in “Zamanın Kısa Tarihi” gibi fizik klasiklerini de geride bıraktı.

Doğabilimci Darwin’in HMS Beagle gemisiyle yolculuğu sırasında gerçekleştirdiği gözlemlerinden yola çıkarak yazdığı “Türlerin Kökeni”, canlı türlerinin nesilden nesile kalıtsal değişime uğradığını aktaran modern evrim teorisinin zeminini hazırladı. Darwin’in teorisinde, genetik değişikliklerin popülasyon içerisindeki bazı canlıların çevresine daha çok uyum sağlamasına neden olarak, doğal seçilim yoluyla türlerin ortaya çıktığı belirtilmektedir.

Darwin’in İspinozları. Kaynak: Vikipedi

Zamanla, genetik değişime uğrayan canlılar, bazı türdeşlerine üstün gelerek bu değişiklerin yaygınlaşmasına da sebep olabilmektedir. Bununla ilgili, Darwin’in kitabındaki en ünlü örneklerden biri, Galapagos Adası’ndaki ispinozların, gaga yapılarının farklı besin kaynaklarına uyum sağlayarak uzun ya da kısa gagalı olarak evrimleşmesi ve bunun sonucunda, kendi içlerinde farklı türlere ayrılmalarıdır.

Darwin’in ünlü kitabı, 1859 yılında ilk yayınlandığında çok büyük bir ilgiyle karşılandı, ancak yayınlandığı günden bu yana birçok tartışmanın alevlenmesine de neden oldu. Bu tartışmaların çoğunluğunun sebebi, kitabın dine ve insanlığın kökenine dair düşünceleri sorgulatmasıydı.

Bütün tartışmalara rağmen, Darwin’in klasiğinde ortaya koyduğu teoriler zamanla doğrulanmıştır. Günümüzde evrim teorisinin, insanlar da dahil olmak üzere, tüm türlerin nasıl ortaya çıktığını açıkladığı konusunda bilimsel bir fikir birliği sağlanmıştır. Bilim dünyasının neredeyse bütününde sağlanan bu fikir birliğine rağmen, bugün dünyada azımsanmayacak sayıda insan, ilk primatlardan evrimleştiği fikrini hala reddetmektedir.

livescience

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login