BM, Dünya Mirasını Korumak İçin Arabulucu Görevlendiriyor

UNESCO, Birleşmiş Milletler arabulucularının dünya mirası alanlarını İslamcı militanların saldırılarından koruyacaklarını bildirdi.

Palmira Antik Kenti, Suriye. Fotoğraf: Amer Ghazzal/Rex Shutterstock

Palmira Antik Kenti, Suriye. Fotoğraf: Amer Ghazzal/Rex Shutterstock

Dünyanın kültürel mirasını içinde bulunduran Palmira gibi antik kentlerin İslam Devleti tarafından tahrip edilmesi sonrasında, İtalya bu kentlere girilmesini önerdi. İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, 53 ülkenin ve aynı zamanda güvenlik konseyinin daimi üyelerinin de bu öneri lehinde oy verdiklerini ifade etti.

Franceschini, “IŞİD’in terör saldırılarına maruz kalan Palmira’ya ait bu korkunç görüntüler karşısında, uluslararası toplumun sessiz kalması mümkün değildir.” dedi. Franceschini, BM arabulucularının İtalya’nın kültür ve miras polislerinin uzmanlığından yararlanabileceğini belirtti.

UNESCO Başkanı, Ağustos ayında Palmira’daki Antik Roma tapınaklarının yıkılmasını bir savaş suçu olarak tanımlamıştı. IŞİD, Mayıs ayında Palmira’nın kontrolünü ele geçirmiş ve antik kentteki en kıymetli bölümleri tahrip etmişti.

Militanlar, Suriye ve Irak’ın, Hatra, Nimrud ve Khorsabad gibi kontrolleri altında olan bölgelerinde, sürekli olarak dünya mirası alanlarının yıkım kampanyasını yürüttü.

IŞİD militanları Mali’nin Timbuktu kentinde, Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 10 dini ve tarihi anıtın yıkımıyla da suçlanıyor.

theguardian

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login