Bir Turist, Vatikan Müzelerinde Roma Büstlerini Devirdi

65 yaşındaki turist, müze personeline, Roma büstlerini yere atmadan önce Papa’yı görmek istediğini söyledi.

Bir müze kaynağı, bir adamın Çarşamba günü Vatikan Müzeleri’nde iki antik Roma büstünü devirdiğini ve personel tarafından durdurulmadan ve tutuklanmadan önce orta derecede hasara yol açtığını söyledi.

Devam eden bir soruşturmayı tartışma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan müze yetkilisi, adamın 50’li yaşlarında olduğunu ve “garip davrandığını” söyledi.

(İlgili: Portekiz’de Selfie Çeken Bir Turist 300 Yıllık Heykeli Parçaladı)

Adam, müzelerin 1.000’den fazla parçaya ev sahipliği yapan ve Roma portre büstlerinin en önemli koleksiyonlarından biri olan Chiaramonti salonundaki kaidelerinden iki büstü devirdi.

Müze personeli adamı zaptetti ve Vatikan polisi birkaç dakika sonra adamı tutuklamaya geldi.

Müze yetkilisi, iki büstün de hasar gördüğünü ancak çok ciddi olmadığını belirterek, onarım için müzelerdeki restorasyon laboratuvarına götürüldüklerini de sözlerine ekledi.

Ziyaretçiler tarafından çekilen ve sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda, mermer zeminde yatan iki kırık büst görülüyor.

Müze temsilcileri büstlerin Il Messaggero’nun “küçük işleri” olduğunu doğruladılar, ancak 15.000 €’ya mal olacağı ve bunları onarmak için 300 ila 350 saat arasında bir çalışma gerektireceği tahmin ediliyor.

Vatikan’da sanat eserlerine yapılan en kötü saldırı 1972 yılında bir adamın Aziz Petrus Bazilikası’ndaki bir yan sunağın üzerinden atlayıp Michelangelo’nun Pieta’sına balyozla saldırmasıyla gerçekleşmişti. Saldırıda Meryem ana heykelinin sol kolu kopmuştu ve burnu ve peçesi parçalanmıştı. Söz konusu Rönesans şaheseri artık kurşun geçirmez camın arkasında duruyor.


Reuters. 5 Ekim 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login