Aranan İmparatorluk Tiyatrosu Vatikan Yakınlarında Bulundu

Antik Roma metinlerinde sık sık adı geçen ancak bugüne kadar bulunamayan imparatorluk tiyatrosu, Vatikan yakınlarında ortaya çıktı.

Antik Roma metinlerine atıfta bulunulan ancak hiçbir zaman bulunamayan bir imparatorluk tiyatrosu olan Nero Tiyatrosu’nun kalıntıları. C: AP Photo/Andrew Medichini

Arkeologlar, Vatikan yakınlarındaki Tiber Nehri’nin batı kıyısında antik Nero Tiyatrosu kalıntıları olduğuna inanılan bir yapı buldular.

Antik Roma metinlerinde atıfta bulunulan ancak hiçbir zaman bulunamayan bir imparatorluk tiyatrosu olan Nero Tiyatrosu’nun kalıntıları, Vatikan’dan birkaç adım ötede, Four Seasons Hotel’in bahçesi olacak yerin altında keşfedildi.

(İlgili: İmparator Nero Kimdi?)

MS 54’ten MS 68’deki ölümüne kadar hüküm süren İmparator Nero tarafından yaptırılan tiyatroda yarı dairesel cavea parçaları, mermer sütunlar, altın varak stucco süslemeler ve kostümler ve sahne dekorları için depo olarak kullanıldığı düşünülen odalar ortaya çıkarıldı.

MS 1. yüzyılda antik Roma imparatoru Nero’nun tiyatrosunun kazı alanındaki bir duvarda bulunan fresk. C: AP Photo/Andrew Medichini

Roma Özel Müfettişi Daniela Porro, “Bu, Nero’nun şiirlerini ve şarkı performanslarını prova ettiği, eski kaynaklarda belgelenen ancak asla keşfedilmeyen yere tanıklık eden son derece önemli bir keşif.” diyor.

Arkeologlar, freskli Rönesans binasında planlanan yenileme çalışmalarının bir parçası olarak 2020’den beri Palazzo della Rovere’nin duvarlarla çevrili bahçesinin altında derin kazılar yapıyorlar.

Aziz Petrus Meydanı’na giden geniş Via della Conciliazione boyunca bir şehir bloğunu kaplayan palazzo, Kutsal Topraklardaki Hıristiyanlar için para toplamak amacıyla alanı bir otele kiralayan eski bir Vatikan şövalye tarikatına ev sahipliği yapıyor.

Antik Roma imparatoru Nero’nun tiyatrosunda yapılan kazılardan çıkarılan, MS 10. ve 14. yüzyıllar arasına tarihlenen Orta Çağ eserleri. C: AP Photo/Andrew Medichini

Kudüs Kutsal Kabir Tarikatının genel valisi Leonardo Visconti di Modrone, arkeolojik keşfi duyuran bir basın toplantısında, söz konusu otel zincirinin Four Seasons olduğunu doğruladı. Otelin, tahmini 30 milyon kişinin ve hacının Roma’ya akın etmesinin beklendiği Vatikan’ın 2025 Yıldönümü için zamanında açılması bekleniyor.

Yetkililer, Roma İmparatorluğu’ndan 15. yüzyıla kadar Roma tarihinin bir katmanına nadir bir bakış sağladıkları için kazıdan elde edilen bulguları “istisnai” olarak yorumluyor. Keşifler arasında, Roma’da bu dönem hakkında çok az şey bilindiği için sıra dışı olan 10. yüzyıla ait cam renkli kadehler ve çanak çömlek parçaları bulunuyor.

Bir arkeolog, MS 14. yüzyıla tarihlenen, Roma imparatoru Nero’nun tiyatrosu kazılarından çıkan bir Orta Çağ camını gösteriyor. C: AP Photo/Andrew Medichini

Kazılardaki baş arkeolog Marzia Di Mento, daha önce bu döneme ait sadece yedi cam kadehin bulunduğunu ve buradaki kazılarda yedi tane daha ortaya çıktığını söylüyor.

Buna ek olarak, arkeologlar mermer sütunlar ve altın varakla bezenmiş alçı buldular, bu da onları eski bir Romalı yazar ve filozof olan Yaşlı Plinius’un metinlerinde bahsedilen Nero Tiyatrosu’nun gerçekten orada, Tiber Nehri’nin hemen dışındaki bölgede olduğu sonucuna götürdü.

İnsanlar, Roma’da bir basın ön gösterimi sırasında antik Roma imparatoru Nero’nun MS 1. yüzyıldaki tiyatrosunun kazı alanında yürüyor. C: AP Photo/Andrew Medichini

Yetkililer, taşınabilir eski eserlerin müzeye taşınacağını, tiyatro yapısının kalıntılarının ise tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından yeniden kapatılacağını söylüyor.


The Associated Press. 26 Temmuz 2023.

ANSA. 26 Temmuz 2023.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login