ABD’de 150 Milyon Yıllık Kusmuk Keşfedildi

Yüz milyonlarca yıl önce, etçil bir yaratık, tarih öncesi amfibiyenleri midesine indirdi ve ardından yemeğini kustu. Şimdi ise paleontologlar bunları ortaya çıkardılar ve eski kusmuğa dair bulgularını yayınladılar.

Kurbağayı kusan balığı gösteren bir illüstrasyon. C: Brian Engh

2018’de araştırmacılar, Morrison Formasyonunun güneydoğu Utah bölümünde yapılan bir kazı sırasında, bir hayvanın mide içeriğinin fosilleşmiş kalıntıları olan kusmuğu keşfettiler.

Amerika Birleşik Devletleri’nin batısı boyunca uzanan bu tortul kayaçlar, geç Jura dönemine (164 milyon ila 145 milyon yıl önce) tarihlenen fosilleri barındırıyor. Özellikle yerel paleontologlar tarafından “Jurassic salata barı” olarak adlandırılan bu bölüm, tipik olarak hayvan kemiklerinden ziyade fosilleşmiş bitki kalıntılarını ve diğer organik maddeleri içeriyor.

(İlgili: 380 Milyon Yıllık, Bilinen En Eski Kalp Keşfedildi)

Bu nedenle, Utah Jeolojik Araştırmaları’ndan (UGS) araştırmacıları içeren bir ekip, 1 santimetrekareden büyük olmayan “kompakt küçük yığın” ile karşılaştığında, özel bir şey bulduklarını anladılar.

Utah Doğa Tarihi Evi Eyalet Parkı Müzesi’nin küratörü olan araştırmanın baş yazarı John Foster, “Göreceli olarak küçük bir alandaki bu küçük hayvan kemikleri konsantrasyonu bizi şaşırttı.” diyor.

C: Brian Engh

“Normalde bu alanda hiçbir hayvan kalıntısı yok, sadece bitkiler var. Bulduğumuz kemikler kayaların arasına yayılmamış, bu noktada yoğunlaşmıştı. Bunlar orada gördüğümüz ilk kemikler olma özelliğini taşıyor.”

Başlangıçta ekip, tarih öncesi kusmuk bulduklarını bilmiyordu. Bunun yerine, bazılarının yanlış göründüğünü ve hepsinin tek bir semenderden olmadığını anlayana kadar bir yaratığın kemiklerini keşfettiklerini düşündüler.

Foster, “Daha yakından bakıldığında, malzemenin çoğu bir kurbağadan ve en az bir semenderden geliyordu. O zaman gördüğümüz şeyin bir yırtıcı tarafından kusulduğundan şüphelenmeye başladık.” diyor.

Bu kalıntılar arasında amfibi kemikleri, özellikle bir kurbağa ve bir semenderin uyluk kemiği ve ayrıca bir veya daha fazla tanımlanamayan türden omurlar yer alıyordu. Toplamda, fosilleşmiş yumuşak dokulardan oluşan bir matrisle birlikte yaklaşık bir düzine kemik parçası birlikte kümelenmiş olarak bulundu.

Bir kurbağa ve bir semenderin kemikleri, Utah’ta bulunan tarih öncesi kusmuğun bir parçasını oluşturuyor. C: John Foster

Ve koprolitlerden (fosilleşmiş dışkı) farklı olarak, bu kalıntılar tamamen sindirilmemişti ve bu da araştırmacıları bunun bir kusmuk olduğunu belirlemeye yöneltti.

Dünya çapında bir dizi kusmuk bulgusu olmasına rağmen, araştırmacılar bunun Morrison Formasyonu’nda bilinen ilk örnek olduğunu ve keşfi “tür tek örneği” olarak nitelendirdiğini söylüyor.

Milyonlarca yıl önce hangi hayvan türünün öğle yemeğini kaybettiğini veya ilk etapta neden kustuğunu tam olarak bilmenin bir yolu olmasa da, daha fazla analiz, yırtıcı hayvanın yuttuğu kısmen sindirilmiş hayvanların diğer bileşenlerini belirleyebilir.

Foster, “Bu şeyde sadece amfibiyenlerin minik kemiklerinden daha fazlası olduğunu düşünüyoruz. Kimyasal bir analiz yaparak, her şeyi ekarte etmeye başlayabilir ve yumuşak dokuların tam olarak neyden oluştuğunu belirleyebiliriz.” diyor.


Live Science. 14 Eylül 2022.

Makale: Foster, J. R., Hunt, A. P., & Kirkland, J. I. (2022). Significance of a Small Regurgitalite Containing Lissamphibian Bones, from the Morrison Formation (upper Jurassic), Within a Diverse Plant Locality Deposit in Southeastern Utah, USA. Palaios, 37(8), 433-442.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login