İzler, 11.000 Yıl Önce Suda Sıçrayan Çocukları Gösteriyor

Soyu tükenmiş dev bir tembel hayvanın bıraktığı 11.000 yıllık izlerde birikmiş suda, buz devri çocukları oyun oynamış.

New Mexico’daki White Sands Ulusal Parkı’nda keşfedilen ve birden fazla fotoğraftan oluşturulan ayak izlerinin 3 boyutlu modeli. Dev bir yer tembel hayvanının bıraktığı daha büyük izlerin etrafında itişip kakışan birkaç tarih öncesi çocuğun izlerini gösteriyor. C: David Bustos/Matthew Bennett

11.000 yıldan daha uzun bir süre önce, günümüzde New Mexico’daki White Sands Ulusal Parkı olan alanda aileleriyle birlikte yürüyüş yapan çocuklar, dev tembel hayvanın ayak izlerinden oluşan çamurlu su birikintilerinden geçti. 

Bir çocuk için çamurlu bir su birikintisinden daha çekici çok az şey vardır. Çocuklar (muhtemelen 4 çocuk) dev tembel hayvanın ayak izleri boyunca yarışarak kendi ayak izlerini de bıraktılar. Yeni araştırmaya göre bu ayak izleri binlerce yıl boyunca korunmuş ve bu tarih öncesi maceranın kanıtlarını bırakmıştı.

(İlgili: Utah Çölünde Buz Devri İnsan Ayak İzleri Keşfedildi)

Bulgular, Kuzey Amerika’daki çocukların Pleistosen dönemde ( 2,6 milyon ila 11.700 yıl önce) su sıçratmaktan keyif aldıklarını gösteriyor. Bournemouth Üniversitesi’nde ayak izleri üzerinde çalışan çevre ve coğrafya bilimleri profesörü Matthew Bennett, “Bütün çocuklar çamurlu su birikintileriyle oynamayı sever.” diyor.

Bennett, son beş yılda White Sands’i birçok kez ziyaret ederek, buzul çağındaki insan ve megafauna ayak izlerini (45 kilogramdan daha ağır hayvanlar) bulup analiz etti. Bennett ve meslektaşları, Amerika’daki insanların en eski ‘kesin kanıtları’ olan 21.000 ila 23.000 yıl öncesine ait insan ayak izleri de dahil olmak üzere bir dizi şaşırtıcı ve dikkate değer bulguya imza attılar.

Bennett, karşılaştırılabilir yolları inceleyen araştırmacılara, kaç kişinin orada olduğunu ve bu bireylerin kaç yaşında olduklarını belirlemede yardımcı olmak için, önümüzdeki aylarda çocukların ve tembel hayvanların ayak izlerinin bulunması üzerine bir metodoloji makalesi yayınlamayı planlıyor. Örneğin, Bennett’in incelediği izler, çocukların ayaklarını doğru bir şekilde göstermiyor çünkü yumuşak çamur her baskıyı bozuyor. Ancak Bennett, çocukların yaşlarını anlamak için korunmuş ayak izlerini modern büyüme verileriyle karşılaştırabildi.

Son buzul çağında yaşamış çocukların, şimdi New Mexico olan yerde tembel hayvan izlerindeki su birikintilerinde sıçramasını gösteren bir çizim. C: Karen Carr/National Park Service

Bennett, tembel hayvan ayak izlerini bozan 30’dan fazla çocuk ayak izi olduğunu ve bunların muhtemelen 5 ila 8 yaş arasındaki çocuklara ait olduğunu buldu.

Günümüzde soyu tükenmiş olan dev tembel hayvan (muhtemelen Nothrotheriop), burada dört ayak üzerinde yürüdü. Dolayısıyla Bennett’a göre, her ayak izi, aslında iki ayak izinden oluşuyordu. Bennett, “Ön ayaklarını kaldırırken arka ayakları gelir ve üzerine basar” diyor. Bu ön ve arka ayak kombinasyonu, izlere böbrek şekli veriyordu.

Bennett’a göre, dev tembel hayvanın ayak izlerinin her biri 40 santimetre uzunluğundaydı ve bu hayvanın boyutu bir ayı ile bir inek arasında olabilir. Ayak izleri sığ, yaklaşık 3 cm derinliğindeydi, ancak suyla dolduğunda çocukların ilgisini çekecek kadar derin görünüyor.

Bennett, “White Sands’de çocukların izlerini çok sık görüyoruz. Büyük olasılıkla bu çocuklar, bugünün çocukları gibi, her gün yüzlerce ayak izi bırakarak etrafta koşturuyorlardı.” diyor.

Gruptaki çocuklar ve yetişkinler, yiyecek ararken bir arada olan toplayıcılardı. Bennett, “Geçmişte, çocuğunuzu işe götürürdünüz. Ve bu iş, bir hayvanı izlemek için eski bir göl yatağında yürümekse, çocuğunuzu da yanınıza alırdınız.” diyor.

Sahanın ayrıntılı bir stratigrafisi olmadan veya kaya katmanlarını incelemeden ve radyokarbon tarihli olabilecek herhangi bir organik madde bulmadan ayak izlerini tarihlemek zor. Bununla birlikte, 23.000 yıllık izlerin keşfine ve dev tembel hayvanların yaklaşık 11.000 yıl önce neslinin tükendiği gerçeğine dayanarak, araştırmacılar, bir zamanlar sıçrayan bu çocuk izlerinin 23.000 ila 11.000 yıl önce yapıldığına inanıyor.


Live Science. 25 Temmuz 2022.

Ankara Üniversitesi, Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümünden mezun.

You must be logged in to post a comment Login