Amphipolis Ödenek Eksikliğinin Kurbanı Oluyor

Yunanistan Kültür bakanı yardımcısı Nikos Xydakis, son dönemin en önemli bulgularından olan Amphipolis mezarının ihmal ve hava şartları doğrultusunda tekrar toprağın altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

2014 yılında dünyanın en önemli 10 bulgusundan biri olan anıt mezarın hızlıca tekrar toprağı gömülmesi durumda oldukça hasar göreceği ise kaçınılamaz bir sonuç gibi duruyor. Ancak böyle bir durumla karşı karşıya kalınsa da bu olay arkeologlar gözetiminde gerçekleşecek.

Doğal Tahribat Büyüyor

Şu an ziyaretçilere kapalı olan Kuzey Yunanistan’daki bu arkeolojik alan bu sene yaşanan şiddetli yağışların görüldüğü mevsimde oluşan göletler sonucunda tahribata uğramış durumda. bunun yanında oluşan toprak akışı sonucu tepe alanın neredeyse tamamıyla çamurla kaplandığı belirtildi.

 

Uzmanlar su kuruduğunda ise zeminin daha da istikrarsız bir hal alacağını ve buna önlem olarak toprak için gerekli olan su ihtiyacının drene edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Bakan yardımcısı Xydakis “Tasos’un harika mermerleri ile oluşturulmuş çevre duvarlarında drenaj çalışmalarına acilen başlanması gerekiyor” diyor. Uzmanlar ise Drenaj çalışmalarının kötü havalarının tekrar başlayacağı sonbahar dönemine kadar tamamlanması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Fon Eksikliği Çalışmaların Yapılmasına Engel Oluyor

Bakanlık yetkilileri ve kazı ekibi arasında ise alanın kurtarılmasına yönelik çalışmaları organize etmek adına acil bir toplantı düzenlendi.

 

Öncelikli olarak yapılması kararlaştırılan önlemler listesi ise finansal kaynak sıkıntısı yüzünden şu anda organize edilememekte. Şu anda devam etmeyen restorasyon çalışmaları için dahi geçerli olan fon eksikliği düşünüldüğünde durum bu çalışmalar için vahim gözükmekte.

Her ne kadar restorasyonun bir kısmı tamamlanmış olsa da finansal desteğin kesilmiş olması nedeniyle restorasyon çalışmaları Merkezi Arkeoloji Kurulu’nda askıda beklemekte.

Alanın bilimsel yollarla geniş sürece yayılacak şekilde korunması için ise gerekli fon sağlanmasa bile arkeologlar bu duruma canla başla el atacaklar gibi gözüküyor.

GreekReporter

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login