Mardin’de Ulu Camii Hamamı Tehlike Altında

Abbasiler ve Persler’e,  Sasaniler ve Emevilere, Selçuklular ve Artuklular’a  ve de sayılamayacak birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Mezopotomya’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Mardin’de bulunan tarihi yapılar tehlike altında.

1312 yılında Artuklu Sultanı Melik Salih tarafından Ulu Cami’ye vakıf olarak yaptırılan tarihi Ulu Camii Hamamı’da tehlike altında bulunan yapılardan birisi. Kapısına kilit vurulan ve koruma önlemlerinin alınması için yetkililerin harekete geçmediği hamamın içi çöplüğe dönmüş durumda.

Konu ile ilgili olarak, Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilisi, “Ulu Camii hamamı ile alakalı bir çalışma yapmak istediğimiz sırada elimize, yapının mülkiyetinin şahsa ait olduğu yazısı geldi, bizim de bu hamamı kamulaştıracak ödeneğimiz yok. Valiliğin ‘Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı’ ile bu ödenek karşılanabilir, üzerinde durulur ise hamam kurtarılabilir.” açıklamasında bulundu.

Mardin’in bir ikonu haline gelmiş olan Ulu Cami’ye vakıf olarak yaptırılan bu hamamın, kitabesi bulunmuyor. Vakıf kayıtlarından ve mimari üsluptan hareketle, yapının 14.yy’ın ilk yarısında yapıldığı biliniyor.  Dikdörtgen bir alanı kaplayan hamama,  Ulu Camii’nin doğusundaki bir sokaktan, basit bir kapı ile giriliyor. Kesme ve moloz taştan yapılmış hamamın, soyunmalık kısmı yüksek kasnaklı bir kubbe ile örtülü ve soyunmalığın doğusunda ortadaki payenin  iki yanında iki  kemerli çapraz tonozlu bir mekan bulunuyor.  Soğukluk kısmı dikdörtgen planlı olup, üzeri beşik tonozla örtülü. Buradan geçilen sıcaklık kare planlı, üzeri kubbe ile kaplanmış. Bunun dışında dört köşesine beşik tonozlu eyvanlar yerleştirilmiş durumda. Ayrıca sıcaklığın köşe hücreleri küçük kubbelerle örtülü.

radikal

You must be logged in to post a comment Login