Mardin’de 11.300 Yıllık Tapınak Ortaya Çıktı

Mardin’in Dargeçit ilçesinde yer alan Boncuklu Tarla’da yürütülen kazı çalışmalarında 11.300 yıllık tapınak ortaya çıkarıldı.

Mardin’de bulunan tapınak, Göbeklitepe ile benzerlikler taşıyor.

Tarih boyunca Sümer, Akad, Babil, Hitit, Asur, Urartu, Roma, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı’nın da aralarında yer aldığı 25 medeniyete ev sahipliği yapan Mardin’in Dargeçit içesinde, dört dikilitaş olan ve Neolitik döneme ait tapınak ortaya çıkarıldı.

Kırsal Ilısu Mahallesi’nde “Ilısu Barajı ve HES Projesi Etkileşim Alanında Kalan Kültür Varlıklarının Belgelenmesi ve Kurtarılmasına Yönelik Çalışmalar” kapsamında Mardin Müze Müdürlüğünce 2012 yılında başlatılan arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyor.

(Şanlıurfa’da Yeni Bir Göbeklitepe: Harbetsuvan Tepesi)

Boncuklu Tarla Kazılarının bilimsel danışmanlığını yürüten Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ergül Kodaş, buradaki çalışmaların daha önce 2017 yılına kadar Kocaeli Üniversitesi’nden Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Mardin’deki tapınağın 11.300 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Neolitik döneme ait, temeli moloz taşlarla örülü duvarlar ve sertleştirilmiş kil tabanları olan yapının açığa çıkarıldığı alanda Göbeklitepe ile aynı döneme ait bir de tapınak ortaya çıkarıldığını dile getiren Kodaş,

“Yapılan analizlere göre tapınak 4 stele sahip. Yaklaşık 11.300 yıllık olduğunu düşünüyoruz. Kazı çalışmaları devam ediyor ama stelleri net bir şekilde açığa çıkardık. Ortaya çıkardığımız 4 stelden biri kırık ama diğer 3’ü o gün olduğu gibi hala günümüze kadar korunabilmiş.” dedi.

(Karahan Tepe’de Dikilitaşlardan Oluşan 30 Özel Yapı Olabilir)

Kodaş, taş duvara sahip tapınağın küçük taşlar ve çamur harçla örüldüğünü aktararak binanın tabanına henüz ulaşmadıklarını, bir aylık süreçte ulaşmayı hedeflediklerini anlattı. 4 stel üzerinde herhangi bir figüratife rastlanmadığına işaret eden Kodaş, “Neolitik döneme ait 80 metrekare büyüklüğündeki tapınak Göbeklitepe ile benzer özellikler taşıyor.” dedi.

Boncuklu Tarla

Belirli bir düzene göre inşa edilen yapılar ile taş ya da kemik alet ve silahlar, süs eşyaları ile ilk yerleşik köy örneklerini yansıtan Mardin’deki Boncuklu Tarla Neolitik yerleşim yerinde ölülerin ev tabanlarının altına, dizleri karın bölgesine çekik ana rahmindeki biçimde gömüldüğü belirlendi. Bunun yanı sıra mezarların içerisinde çok sayıda boncuktan oluşan takı ve yontma taş aletler bulundu.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login