Tarsus’taki Esrarengiz Kazıda Neler Oluyor?

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde yaklaşık 7 aydır devam eden ve hakkında hiçbir açıklama yapılmayan esrarengiz kazı devam ediyor.

Hiçbir açıklama yapılmaması, 7’den 70’e herkesin olay hakkında bir efsane anlatmasına neden oluyor. Kimileri Hıristiyanlıkla ilgili bir şey bulunduğunu, kimileri ise kilolarca altın bulunduğunu öne sürüyor. Çevre evlerin bahçelerinde kaçak kazıların artmaması için buluntuların herkesten saklandığı da iddialar arasında. Mahalleli ise hava karardıktan sonra kamyonetlerle molozların götürüldüğünü, küçük siyah çantalarla bir şeylerin taşındığını anlatıyor.Sır gibi saklanıyor

Dört evin avlusunda yaklaşık 150 metrekarelik bir alanda devam eden kazı alanını kimsenin görmemesi için her yer mavi branda ve tel örgü ile çevrili. Kazı alanı, Özel Harekat ekiplerince ve uzun namlulu silahlarla korunuyor ve alana milletvekilleri dahi sokulmuyor.  Nöbetçi polisler ellerindeki dürbünle çevreyi sürekli kontrol ederken, kazının ne zaman biteceği ise söylenmiyor.

İlçeye bağlı 82 Evler Mahallesi’nde bir evde ve bahçesinde devam eden kazı, hala polis gözetiminde sürüyor. Daha önce Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın TBMM’de verdiği sorgu önergesi sonrasında bakanlıkça verilen cevapta, kurtarma kazısının Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Tarsus Müzesi Müdürlüğü’nün izni ile başlatıldığını, çalışma yapılan bölgenin 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescilli olduğu ve bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı çalışmasının gerçekleştirilmeyeceği belirtildi.

Polis memuru öldürüldü

Kazının 2012 yılında Tarsus’ta, tarihi eser kaçakçılığı şebekelerini araştırırken öldürüldüğü iddia edilen polis memuru Mithat Erdal cinayeti ile ilgili olabileceği konuşuluyor.

Erdal, definecilerle birlikte kiraladığı kırmızı boyalı evde olan biteni emniyete aktarıyordu. Polis memuru, kendi beylik silahı ile başından vurulduğunda silahını temizlerken öldürüldüğü ileri sürülmüştü. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Tarsus Emniyet Müdürü’nün tutuklanması ile birlikte Polis memuru Erdal’ın eşi, kocasının cinayete kurban gittiğini ileri sürerek yeniden soruşturma başlatılmasını istedi. Savcılık talimatı ile polis memurunun kiraladığı evin avlusunda bir çalışma başlatıldı.

Polisin eşi Sibel Erdal, kazının kendisinin üst makamlara verdiği dilekçelerden sonra başlatılmış olabileceğini, ancak kesin bir bilgisinin olmadığını söylüyor. Kazının 4 evin ortak kullanım alanı avludan başlayıp, içe doğru ilerlediğini belirten Sibel Erdal, bu evlerden üçünün tarihi eser kaçakçılığından gözaltına alınan kişilere ait olduğunu, birinin ise daha önce kirada kaldıkları ev olduğunu belirtiyor.

Erdal, “O dönemde bir kazıda 32 şamdan, sikkeler ve altın taslar bulunmuş, ancak o müdürler ‘Kazı boş çıktı’ diye rapor düzenlemişler. Eşim ise ‘Onlara yedirmem, bunlar devletin kasasına girsin’ diyordu. Bu yüzden öldürüldüğünü düşünüyorum. Bana sürekli ‘Başıma bir şey gelirse emniyetteki amirlerim ve tutuklanan 7 kişi sorumludur’ diyordu. Bu sözleri söyledikten 11 gün sonra öldürüldü.”

Mersin’de Anamurium Antik Kenti Denize Gömülüyor

Mersin Arkeoloji Müzesi Açıldı

Mersin’de Bulunan Antik Tersane: Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz Röportajı

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply