Mersin’de Anamurium Antik Kenti Denize Gömülüyor

Mersin’in Anamur ilçesinde yer alan Anamurium Antik Kenti deniz tarafından yok ediliyor. Antik kentin sütun, lahit gibi önemli parçaları önlem alınmadıkça her geçen gün denize gömülüyor.

Mersin'de Anamurium Antik Kenti Denize Gömülüyor

F: Bora Yıldız

Anamur İlçe merkezinin 6 km. güneybatısında yer alan ve antik kaynaklarda adının “rüzgarlı yer” anlamına geldiği yazan Anamurium Antik Kenti denize gömülüyor. Dalgalar antik kente ait sütunları tahrip ederek sürüklüyor.  Geçmişi MÖ. 4. yüzyıla kadar uzanan antik kent, kaderine terk edildi.

Mersin'de Anamurium Antik Kenti Denize Gömülüyor

F: Bora Yıldız

Birçok yapısı günümüze kadar iyi biçimde korunabilmiş antik kentin oldukça güçlü bir turizm potansiyeli olmasına rağmen korunmaması, hem definecilerin hem de denizin tarihi yapıları yok etmesine neden oluyor. Antik kentte, surlar, hamamlar, odeon ve palestra günümüzde hala görenleri büyülüyor. Ayrıca antik kentin çeşitli yerlerinde göz kamaştırıcı mozaikler bulunuyor.

Anamurium, 260 yılında Sasaniler tarafından ele geçirildi. 4. ve 5. yüzyıllarda Toroslar’dan gelen korsanlar tarafından sık sık tahrip edilen kent, 650 yılında Arap akınlarıyla tamamen terk edildi. Anamurium Antik Kenti yukarı ve aşağı kent olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Mersin'de Anamurium Antik Kenti Denize Gömülüyor

F: Bora Yıldız

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login