Tarihi Kalıntılar Yüzünden Selanik Metrosunun Güzergahı Değişti

Selanik’teki metro inşaatı 4 yıl sonra, inşaat firmasıyla belediyenin tarihi kalıntıların yerinden kaldırılmaması ve olduğu yerde sergilenmesi konusunda anlaşması sonrası tekrar başlayacak. Metro için gereken altyapının eserlerin altında kalan başka bir katmanda inşa edilmesine karar verildi.

metro1-thumb-large

Metro çalışmaları, inşaat firması mühendislerinin, kalıntılar ve metro istasyonunun teknik olarak bir arada var olamayacağını söylemesi üzerine durmuştu. Mühendisler, arkeolojik kalıntıları olduğu yerde bırakmanın, istasyon inşaatını olduğu gibi rafa kaldırmak olacağı fikrini savunmaya devam etmişti.

Fakat Yunanistan Merkez Arkeoloji Konseyi eserlerin keşfedildiği yerde kalması konusunda ısrar etti. Arkeologlar da kalıntıları başka bir yere taşımanın eserleri yok edeceğini söyledi.

İnşaatın durmasından 4 yıl sonra ise, yetkililerin sonunda inşaat firmasıyla anlaştığı görülüyor. 21 Mart günü Attiko Metro firması, Venizelos istasyonunun inşaatı sırasında bulunan arkeolojik kalıntıları yerinden kaldırmamayı kabul etti.

Bunun yerine gereken altyapının, kalıntıların altında kalan başka bir seviyede inşa edilmesine karar verildi. Selanik Belediye Başkanı Yiannis Boutaris’in söylediğine göre, Attiko Metro ayrıca buluntuların sergilenebilmesi için özel bir platform yapmayı da kabul etti.

21  Mart’taki anlaşmaya göre sadece metro girişlerinin inşa edileceği yerlerdeki kalıntılar kaldırılacak.

3,5 milyar euroluk Selanik metro projesinin 2020 yılında, yani orijinal bitiş tarihinden 4 yıl sonra tamamlanacağı düşünülüyor. Metro inşaatı 2006 yılında başlamıştı fakat inşaat sırasında yapılan arkeolojik keşifler nedeniyle proje ertelenmişti.


Kathimerini, 23 Mart 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login