Beşiktaş’taki Metro Kazısında Tarihi Kalıntılar Çıkıyor

2017’de yapımının tamamlanması beklenen Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının Beşiktaş istasyonunda tarihi kalıntılara rastlandı.

Beşiktaş'taki Metro Kazısında Tarihi Kalıntılar Çıkıyor

Kabataş ve Beşiktaş Meydanı’nda birkaç farklı noktada bir süredir devam eden metro kazılarında 19. ve 20. yüzyıllara tarihlenen tarihi kalıntılar bulundu.

Metro kazı çalışmalarının yapıldığı alanda tarihi kalıntıların çıktığı bölge emniyet şeriti ile ayrıldı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde süren kazılarda duvarlar ve yer döşemeleri gibi yapı kalıntıları bulundu.

Beşiktaş metro kazısında bulunan tarihi eserler

Hepsi Belgeleniyor

Arkeofili’nin ulaştığı bilgilere göre, tarihi kalıntıların tamamının 19. yüzyıl sonuna ve 20. yüzyıl başına tarihlendiği, bulunan duvarların ise oldukça tahrip olduğu ve bir plan vermediği öğrenildi. Tarihi kalıntıların olduğu tabakada ayrıca bazı yer döşemeleri ve arnavut kaldırımı da bulundu. Çıkan mimari kalıntıların ve eserlerin hepsinin ayrı ayrı belgelendiği, kazı çalışmalarının müze denetiminde yürütüldüğü bildirildi.

Merak Konusu Oldu

Uzun bir süredir yoldan geçen vatandaşların da dikkatini çeken tarihi kalıntılar, birçok kişi tarafından fotoğraflanarak internette paylaşıldı. Burada ne olup bittiğini öğrenmek isteyenler çeşitli mecralarda şikayetlerini dile getirdi ve bilgi almak istedi.

Beşiktaş metro kazısında bulunan tarihi eserler

Koruma Kurulu Karar Verecek

Metro kazılarında şu ana kadar kayda değer bir kalıntı çıkmadığı, yine de kazıların titizlikle devam ettirildiği bildiriliyor. 19. yüzyıl sonu, 20. yüzyıl başına tarihlenen kalıntılar oldukça tahrip olmuş vaziyette ve mimari planın anlaşılması oldukça güç. Bu kalıntıların geleceğinin ne olacağı Koruma Kurulu’nun vereceği karara bağlı.

Beşiktaş metro kazısında bulunan tarihi eserler

Daha Eski Kalıntılar Çıkabilir

Koruma Kurulu şimdiye kadar bulunan mimari kalıntıların kaldırılması yönünde karar verirse, kazılar daha derine doğru devam edecek. Derine inildikçe daha eski dönemlere ait kalıntıların çıkma olasılığı da bulunuyor. Bu takdirde kazılar yine İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde devam edecek.

Beşiktaş metro kazısında bulunan tarihi eserler

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login