Modern İnsan ve Denisovalılar Sadece 50.000 Yıl Önce Çiftleşti

Yeni yapılan araştırmalar Güney Asya’daki modern popülasyonlarda sanılandan daha fazla Denisova DNA’sı olduğunu, ve Homo sapiens- Denisova çiftleşmesinin sadece 50.000 yıl öncesine tarihlendiğini gösteriyor. Bu da Homo sapiens‘in diğer hominidlerle çiftleşme tarihini binlerce yıl değiştiriyor.

DNA testleri için yok edilmiş olan Denisova parmak kemiğiinin kopyası. (Görsel: Thilo Parg, CC BY-SA 3.0)

Afrika dışındaki insan nüfusunun genlerinde az oranda Neandertal DNA’sı olduğu ve modern insan ve Neandertalin bir noktada çiftleştiği uzun süredir biliniyor. Yeni araştırma ise, birçok insanın, az oranda da olsa Denisovalılara ait DNA’ya da sahip olduğunu gösteriyor. Üstelik araştırmaya göre, insanlar Denisovalılarla, Neandertallerle olduğundan daha yakın bir zamanda çiftleşti. Bu Neandertallerle olan çiftleşmeden 100 nesil kadar sonra bile gerçekleşmiş olabilir.

Araştırmacılar dünya çapında 250 modern insan popülasyonunun genetik verilerini, Denisova fosillerinde bulunan DNA’yla karşılaştırdı. Daha sonra, gelişmiş modelleme teknikleri kullanarak, günümüzde Hindistan, Nepal, Bhutan, Tibet ve Güney Asya’nın diğer kısımlarında yaşayan insanların, mevcut modellerin öne sürdüğünden daha çok Denisovalı DNA’sına sahip olduğunu keşfettiler.

İnsanlarda en yüksek Denisova DNA’sı Avustralya ve Papua Yeni Gine popülasyonlarında (kırmızı). Fakat yeni araştırma Güney Asya’da da beklenenden daha yüksek Denisova DNA’sı oranı keşfetti (açık yeşil).

Denisovalılar ilk olarak 2008’de Sibirya’daki bir mağarada bulunan bir diş ve parmak kemiğinden elde edilen DNA ile tanımlandı. Modern insan ve Neandertallerden genetik olarak farklı olan Denisovalılar yaklaşık 500.000 yıl önce insan aile ağacından ayrıldı. Daha önceki araştırmalar Avustralya, Papua Yeni Gine ve Okyanusya’nun diğer kısımlarında yaşayan insanların DNA’sının %5’inin Denisovalılardan geldiğini ortaya koydu.

Araştırmacılardan Sriram Sankararaman “Birkaç sene öncesine kadar bu önemli grubu bilmiyorduk bile. Şimdi araştırmamız, Denisovalıların insanlık tarihinin neresinde dahil olduğu konusuna ışık tutuyor. Ayrıca hesapsal biyolojinin inceleyebileceği yeni araştırma konuları da ortaya çıkarmış oldu” diyor.

Araştırmacılar 120 Afrika-dışı popülasyona ait 257 genoma, farklı genetik ve istatistik tekniklerini uyguladılar.

Araştırma Denisovalıların ve modern insanın 44,000 ila 54,000 yıl önce çiftleştiğini gösterdi. Daha önceki araştırmalar Neandertallerle insanların 50,000 ila 60,000 yıl önce çiftleştiğini göstermişti.

Araştırmacılar ayrıca hem Denisova hem de Neandertal soyunun, hem erkek X kromozomlarından hem de erkek testislerinde görülen genlerden silindiğini keşfetti. Makale, bunun modern erkeklerde daha azalmış bereketliliğe katkı yapmış olabileceğini öne sürüyor, çünkü bereketlilikte azalmanın iki farklı tür melez popülasyonun ortak bir özelliği olduğunu gösteriyor.


UCLA Newsroom, 28 Mart 2016.

Makale: Sankararaman, S., Mallick, S., Patterson, N., & Reich, D. (2016). The combined landscape of Denisovan and Neanderthal ancestry in present-day humans. Current Biology, 26(9), 1241-1247.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login