Selanik Metro Kazısında Roma Dönemi Ticaret Ağının Kanıtları Bulundu

Selanik metro istasyonlarının inşaatı sırasında, Roma döneminde Selanik ve Makedonya’yı  Karadeniz bölgesindeki diğer şehirlere bağlayan ticaret yollarını aydınlatan sikkeler bulundu.

Selanik metro kazılarında ortaya çıkan arkeolojik kalıntılar

 

Selanik metro istasyonları kazsılarında 672 adet sikke bulundu. Bunların 137’sinin menşei belirlenemedi. Sikkelerin 393’ü Selanik’te, 47’si Roma’da, 13’ü Antakya, 6’sı Edessa’da, 6’sı Syskia’da, 3’ü Milan’da, 2’si Afrika’da, 1’i Ravenna ve 1’i de Arles’te basılmıştı.

Bu sayılan bölgeler dışında, 57 sikke de Marmara ve Karadeniz bölgelerinden gelmişti. Bu sikkelerin 22’si Konstantinopol’dan (İstanbul), 18’i Kyzikos’dan (Erdek yakınları), 5’i Nikomedia’dan (İznik), 9’u Heraklia’dan (Milas yakınları), 1’i Troad’dan (Biga Yarımadası), 1’i Bitinya’dan ve 1 tanesi de Kırım’daki Panticapaeum’dan geliyordu.

Karadeniz ve Marmara bölgelerinde basılan bu sikkeler MS 3-4. yüzyıllara tarihleniyor.

Selanik metro kazılarında daha önce bulunan bir taç

Selanik metro kazılarında daha önce bulunan bir taç

Klasik arkeoloji uzmanı Manolis Manoledakis, ANA-MPA’ya yaptığı açıklamada “Bu sikkeler Roma döneminde Selanik ile, Marmara ve Karadeniz’deki diğer kentler arasında ticaret ilişkileri geliştirildiğini kanıtlıyor. Selanik’te bulumam büyük miktarda Roma lahdi sayesinde, burada gömülen bazı insanların Marmara ya da Küçük Asya’da (Anadolu) doğduğunu biliyoruz” diyor.

Manoledakis “Metrodaki kazılar ve sikkelerin restorasyonu devam ediyor. Biz de Marmara ve Karadeniz’den gelen daha çok sikke keşfetmeyi, ve bu bölgeler ile Selanik arasındaki iletişim ve etkileşim hakkında daha fazla bilgiye sahip olmayı umuyoruz” diyor.

ANA-MPA
Görseller: AFP

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login