Stonehenge Tüneli Çalışmasında Antik Platforma Delik Açıldı

Arkeologlar, tünel için yapılan çalışmalar sırasında, Stonehenge yakınlarındaki 6.000 yıllık bir yapıda kazara büyük bir delik açıldığını söylüyor.

Karayolları, verdikleri zarardan haberdar olmadığını söylüyor. C: Sean Smith for the Guardian

Dünyaca ünlü Stonehenge yaklaşık bir 2,5 kilometre uzaklıkta olan Blick Mead’de meydana geldiği iddia edilen sondaj çalışması, çakmaktaşı ve hayvan kemiğinden yapılmış insan yapımı platformda üç metrelik bir delik açıldığını söyleyen arkeologları kızdırdı.

İngiltere Karayolları , çalışmalarından dolayı sahadaki arkeolojik katmanlara herhangi bir hasar geldiğinden haberdar olmadıklarını ve Buckingham Üniversitesi’nde kıdemli bir araştırma görevlisi olan David Jacques tarafından yönetilen arkeoloji ekibi ile konuyu görüşeceklerini belirtti.

(İspanya’da 500 Yıllık Heykelin Restorasyonuna Tepki)

Arkeologlar sondaj kazasından önce, tünel inşasının su seviyesini düşüreceğine ve şu an suyla kaplı olan antik yapının yok olacağından endişe duyuyordu. Bunun üzerine Karayolları, projenin bir parçası olarak, çalışmalar boyunca su seviyesini izlemeyi kabul etti.

Mühendisler, Blick Mead’deki 6.000 yıllık bir insan yapımı platformda 3.5 metre derinliğinde bir delik açtı.

Çalışmalar sırasında delik açılmış olan 6.000 yıllık bir platform, şu anda nesli tükenmiş dev bir tarih öncesi sığır olan bir Avrupa bizonunun toynak izlerini koruyordu.

Jacques, “Bu bir trajedi. Bu platformu ve bizon toynak izlerini kazmak için büyük özen gösterdik. Avcıların bu alanı Stonehenge’den bile önce kutsal bir yer olarak gördüklerine inanıyoruz. Bu devasa inekler (normal sığırların iki katı) 300 kişi için yiyecek sağlıyordu, bu yüzden saygı görüyorlardı.” diyor.

(Stonehenge’e Gömülen On “Yabancı” Kimdi?)

“Tünel devam ediyor, su seviyesi düşecek ve tüm organik kalıntılar yok edilecek. Bu izler, Stonehenge’deki en eski somut yaşam belirtileri olabilir. Kalıntılar korunmazsa, Stonehenge’un neden inşa edildiğini asla anlayamayabiliriz. ”

İnsan yapımı 6.000 yıllık platformun kutsal sayıldığına inanılıyor.

Blick Mead, Stonehenge ve Avebury, Unesco dünya mirasının bir parçası. İngiltere Karayolları sözcüsü olayla ilgili şunları söylüyor:

“Arkeolojik katmanlara neden olan herhangi bir hasarın farkında değiliz. Su seviyesini izlediğimiz delikler hakkında Profesör David Jacques’i bilgilendirdik ve işi yürütürken prensiplere bağlı kaldık. Ayrıca Prof Jacques’i bilgilendirdik ve önümüzdeki günlerde onunla buluşacağız.”

“Şimdiye kadar yaptığımız değerlendirmeler, tünel yapımının Blick Mead bölgesi üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını ve bu hidrojeolojik araştırmayı üstlendiğimizi göstermektedir. Çalışmalar, sahada bir arkeolog ile ve her zaman özenle uygulanmak suretiyle oldukça profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmiştir.”


The Guardian. 6 Aralık 2018.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login