5000 Yıllık Stonehenge’in Altına Tünel Yapılabilir

İngiltere’de en ünlü arkeolojik anıtlardan biri olan Stonehenge’in altına tünel yapılması, 5000 yıllık anıtın Dünya Mirası statüsünü tehlikeye sokabilir. Tarihçiler ve tünel karşıtı kampanya yürüten aktivistler, hükümetin bu tüneli inşa etmesi durumunda ünlü anıtın büyük bir felaket ile karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıyor.

Karşıtlar bu tünelin ayrıca turizm için de bir felaket olacağını söylüyor. Ancak yerli halk, günde binlerce insanın ziyaret ettiği Stonehenge civarındaki trafik sorununa bir çözüm bulunması için 20 yıldır bir başka kampanya yürütüyor.

Tünel için kesin karar önümüzdeki günlerde açıklanacak.A303 isimli yol 5000 yıllık anıtı ve civarını gezmeye gelen insanlarla dolup taşıyor ve İngiltere’nin en kötü darboğazlarından biri olarak biliniyor.

Hükümet yetkilileri ise yapılacak tünelin Stonehenge’nin metrelerce altından geçeceği ve anıt ve anıt altındaki diğer arkeolojik dolgulara hiçbir şekilde zarar vermeyeceğini belirtiyor.

Plana destek veren kurumlar, yolların genişlemesinin anıtın manzarasını değiştireceğini bu yüzden tünelin iyi seçenek olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte Stonehenge İttifakı isimli derneğin sözcüsü Kate Fielden, “Derin bir kesik, ışıklar, tabela, dört şeritli bir karayolu ve hareket halinde araçlar dünyanın en önemli anıtlarından birinin manzarasında olacak.” diyor.

“Stonehenge evrensel bir değer, ona karşı bu saygısız davranış insanlık değerlerine saygısızlık etmektir” diye ekliyor.

Projenin sonunda çoğu arkeolog, Stonehenge’in dünya Mirası statüsünden çıkartılabileceği kaygısını taşıyor.

UNESCO bu iddiayı reddetmiyor

Unesco Avrupa Şefi Isabella Anatole-Gabriel, “Biz orada değiliz, öncelikle sitenin değerleri ve bütünlüğü üzerinde meydana gelebilecek herhangi bir değişikliğin potansiyel etkilerini değerlendirmeliyiz.” diyor.

Örgüt hükümete daha önce tünel projesinden vazgeçmesi gerektiğini belirtmiş ve Haziran raporunda ciddi hasar yaratabilecek potansiyele sahip olduğunu belirtmişti.

Tabii bu tünel projesinin cepheleri sadece aktivistler ve hükümet yöneticilerinden oluşmuyor. Bölgede yaşayan yerli halk ise çevre köylerle olan etkileşimi neredeyse sıfırlayan trafik konusunda bir çözüm istiyor.

Söz konusu Stonehenge tüneli hakkındaki karar bugünlerde açıklanacak.

Stonehenge’i İnşa Etmek Sanıldığından Çok Daha Kolay Olabilir

Stonehenge’in Kayıp Sesleri

Bulunan Köpek Dişi Stonehenge Bölgesinin Önceden de Özel Olduğunu Gösteriyor


Spire FM. 11 Eylül 2017.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra eğitimine İstanbul Üniversitesi'nde Tarihöncesi bölümünde yüksek lisans programında devam ediyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login