Soli Pompeipolis Antik Kenti’nde Arkaik Tapınak Gün Yüzüne Çıktı

Mersin’de Roma döneminin en önemli liman kentleri arasında bulunan Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde arkaik tapınak gün yüzüne çıktı.

Soli Pompeipolis Antik Kenti’nde Arkaik Tapınak Gün Yüzüne Çıktı

Sütunlu cadde

MÖ. 1. ve MS. 1. yüzyıllarda aktif bir liman kenti olan Mersin’in Mezitli ilçesindeki Soli Pompeipolis Antik Kenti’nde , Roma Terası olarak adlandırılan alanda Roma Dönemi sur platformuna ait döküntü dere taşları ve kerpiç parçaları ile dikdörtgen biçimli bir yapı açığa çıkarıldı. Yapının MÖ. 6-5’inci yüzyıllarda kullanılan Arkaik bir tapınak olduğu tahmin ediliyor.

Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmeye aday antik kentin 2015 yılı kazı çalışmalarında, Geç Roma Dönemine ait villadan, 1800 yıllık sikkelere, Arkaik bir tapınaktan kanal sistemine kadar birçok değerli eser gün ışığına çıkarıldı.

Arkeolojik açıdan Kilikya tarihinin önemli hazinelerden biri olan antik kentte sürdürülen çalışmalar sayesinde günümüzden 3000 yıl öncesine yüzlerce eserin bulunduğuna dikkat çeken Kazı Başkanı Prof. Dr. Yağcı, “Neresini kazarsanız Roma ve Bizans dönemlerine ait zengin eserlere rastlıyorsunuz. Soli Höyük’te ‘Roma Terası’ olarak adlandırılan alanda Roma Dönemi sur platformuna ait döküntü dere taşları ve kerpiç parçaları ile dikdörtgen biçimli bir yapı açığa çıkarıldı. Yapının İÖ. 6-5’inci yüzyıllarda kullanılan Arkaik bir tapınak olduğunu tahmin ediyoruz. Kazılarda dar bir alanda apsisli bir kanal sistemine rastlanmıştır. Kazılar sırasında Geometrik dönemden, Bizans dönemine kadar seramik buluntuları, mutfak kap parçaları ve sürahiler açığa çıkarıldı. Ayrıca Geç Roma Dönemine ait villa olduğu sanılan bir yapı ortaya çıktı” dedi.

Soli Pompeipolis Antik Kenti

Mersin’de, Mezitli’nin yaklaşık 2 kilometre güneyindeki Viranşehir semtinde yer alır.

MÖ. 700 yılları civarında Rodos adasından gelen Dorlar tarafından kurulan Soli Antik Kenti’nin adı Güneş anlamına gelmekte. Kısa sürede Anadolu’nun Akdeniz limanlarından en işleklerinden biri haline gelen kent,  MÖ. 6. yüzyıl ortalarında başlayan ve Büyük İskender’e kadar süren Anadolu’daki Pers egemenliği döneminde de önemini korumuştur. MÖ. 5. yüzyılda özerkliğini koruduğu kendi adına sikke bastırmış olmasından anlaşılmaktadır.

Helenistik dönemde Seleukos egemenliğinde olan kent, parlak bir dönem yaşasa da, Seleukos yönetiminin MÖ. 1. yüzyılda zayıflamasıyla Soli için de zor günler başlamıştır. Kral Tigranes, kenti yağmalayıp, halkını göçe zorlamıştır. Böylece, Kilikia için yağmacılık, esir ticareti ve kargaşa ile dolu korsanlık dönemi başlamıştır.

Romalı komutan Pompeius bu kargaşalığa son vermek için MÖ. 67’de esir aldığı korsanların bir bölümünü Soli’ye yerleştirmiştir. Grekçe Soloi, Latince Soli olarak kullanılan ve “Güneş” anlamına gelen kentin adı, bu olaydan sonra Pompeiopolis (Pompeius’a adanmış kent) olarak değiştirilmiştir.

Roma döneminde kent yeniden canlılığına kavuşmuştur. İmparator Hadrianus MS. 130’da Anadolu’ya yaptığı gezi sırasında Roma’nın eyaleti olan Kilikia’ya kadar gelmiştir. Soli’deki liman çalışmalarına parasal destek vermiştir. Hıristiyanlık döneminde bir piskoposluk merkezi olan Soli, 6. yüzyılda meydana gelen depremde zarar görmüş ve 7. yüzyılda da Arap akınlarıyla karşı karşıya kalmıştır.

soli-pompeiopolis.com
mersinkulturturizm.gov.tr

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login