Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde 1700 Yıllık Portre Büst Bulundu

Mersin’deki Roma Dönemi’nin önemli liman kenti Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde aristokrat, yönetici ya da komutana ait olduğu düşünülen 1700 yıllık portre büst açığa çıkarıldı.

Mersin’de bulunan 1700 yıllık portre büst. C: Soli Pompeiopolis Antik Kenti kazıları

Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dokuz Eylül Üniversitesi adına 1999 yılından beri yürütülen Soli Pompeiopolis Antik Kenti Kazısı’nda , aristokrat, yönetici ya da komutana ait olduğu düşünülen 1700 yıllık portre büst açığa çıkarıldı.

Oldukça korunagelmiş olan büst , Sütunlu Cadde’de, Cardo Maximus üzerinde yapılan 2018 yılı sezonu çalışmalarında, Batı Stoa önünde ortaya çıkarıldı. İnce kristalli beyaz mermerden malzemeden yapılmış,” Toga” (Roma dönemi kıyafeti) giymiş bir erkeği tasvir ediyor.

(Mersin’deki Esrarengiz Kazı Arkeolojik Olmayabilir)

Kazı ekibi söz konusu portre büstün teknik ve stil özelliklerini incelediğinde; II. yüzyıl sonu ya da III. yüzyıl başında, Soli Pompeiopolis’te yaşayan bir aristokrat, yönetici ya da komutana ait özel bir portre olduğunu düşündüğünü aktarıyor.

Alın üzerinde birkaç saç buklesi, burun, birkaç sakal buklesi ve kıyafetinin bazı kıvrımları kırık olmasına rağmen oldukça korunagelmiş olduğu belirtilen portre büstün tepesindeki saçların bir kısmında kahverengi boya izleri tespit edildi. Başı sağa çevrili ve ileri doğru sert şekilde bakan büstte dikdörtgene yakın bir alın ve kabarık -kıvırcık saç bukleleri mevcut ve derin bir göz çukuruna sahip. Büstün belirgin elmacık kemikleri ve burnun iki yanındaki çizgilerin derinliği ile yüz çökük bir görünüm kazandırılmış. Sakalda verilmiş olan çıkıklık, bıyıkta da görülüyor.

Bu stil ve teknik özelliklere bakıldığında eserin yontulmasında ve yapılandırılmasında kullanılan yoğun matkap ile açılan delikler, teknik ve stil bakımından Geç Antoninler Dönemi (II. yüzyılın II. yarısı) özelliği gösteriyor gibi görünse de ayrık ve çıkık sakal ile bu portre büstün, Severuslar Dönemi’nde yapılmış olduğunu düşündürüyor çünkü Severuslar Dönemi sanat anlayışı içerisinde, Antoninler Dönemi portre yontuculuğuna gönderme yapmak sıklıkla görülen bir özellik olarak belirtildi.

(Mersin’de Anamurium Antik Kenti Denize Gömülüyor)

Söz konusu büstün mevcut yüksekliği 82 cm, genişliği 60 cm, kaide yüksekliği 11 cm olarak ölçüldü.

Eserin gerekli düzenlemeler sonrası Mersin Müzesi’nde sergileneceği bildirildi.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login