Denizli’deki Laodikeia Antik Kenti’nde Rahip Büstü Bulundu

Denizli’deki Laodikeia Antik Kenti’nde yer alan Batı Tiyatro’sunda yapılan çalışmalarda, yaklaşık 2.000 yıllık rahip portresi bulundu.

Keşfin duyurusunu Kazılar Dairesi Başkanlığı sosyal medya üzerinden yaptı. Yapılan açıklamada, rahip büstünün yakında Denizli Müzesi’nde sergileneceği belirtildi.

(Denizli’de 3 Metrelik İmparator Trajan Heykeli Bulundu)

“Heyecan sürüyor. Denizli Laodikeia kazılarından… 20 asırlık bir portre daha çok yakında Denizli Müzesinde görülebilecek.”

Laodikeia Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, “Tiyatronun sahne binasından batıya uzanan ve milattan sonra 5. yüzyıl başında yapılan sur duvarının kuzey yönünde 8 metrelik bir dolgu vardı. Depremlerde yıkılan binaların atıkları diyebileceğimiz dolgunun kaldırılması esnasında 2.000 yıllık olduğunu değerlendirdiğimiz çok güzel bir rahip portresiyle karşılaştık.” diyor.

Heykelde tasvir edilen kişinin belki de şehrin baş tanrısı Zeus’a ait tapınağın rahibi olabileceğini belirten Şimşek, “Bu tam olarak net değil. Ama bir tapınağın yöneticisi olduğu net anlaşılabiliyor. Orta yaşın üstünde bir kişiye ait.” diyor.

Laodikeia Antik Kenti’nde geçtiğimiz yıl, MS 113 yılında yapılmış Roma İmparatoru Trajan heykeli bulunmuştu. 356 parça halinde gün yüzüne çıkartılıp birleştirilen heykelin yanında bir de elleri arkadan bağlı Dacialı düşman askeri tasviri yer alıyordu.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login